17. prosince 2015 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chaos a šaría. Tajné služby varují: Islámský stát se stěhuje do Libye

Bojovníci IS odpalují protitankovou střelu v oblasti severovýchodní Sýrie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci IS odpalují protitankovou střelu v oblasti severovýchodní Sýrie... | foto: ČTK

TRIPOLIS/PRAHA  Přesně před pěti lety, 17. prosince 2010, smrtí mladého Tunisana Muhammada Buazízího odstartovala vlna arabského jara. V dalších měsících se přelila napříč severní Afrikou a Blízkým východem. Mezi dlouholetými autokraty, které tehdy smetla, byl i libyjský plukovník Muammar Kaddáfí.

Bezvládí, které v zemi od pádu Kaddáfího režimu panuje, skýtá úrodnou půdu nejen pašerákům lidí. Příležitost v zemi s bohatými ložisky ropy a zemního plynu, sužované nepřetržitými boji o moc a peníze mezi znesvářenými frakcemi, vytušili i radikálové z takzvaného Islámského státu (IS).

Islamisté zavádějí právo šaría

Západní tajné služby varují, že pod tlakem náletů koaličních sil a Ruska v Iráku a Sýrii se nyní pozornost islamistů upírá intenzivně k Libyi. Od loňského podzimu, kdy se radikálové loajální IS v zemi objevili poprvé, výrazně rozšířili ovládaná území i své řady. Pod jejich kontrolou je nyní nesouvislý pás několika významných měst při pobřeží Středozemního moře, včetně někdejší bašty Kaddáfího režimu Syrty.

Zprostředkované zprávy z místa hovoří o tom, že na dobytých územích zavádějí islámské právo šaría, včetně veřejných poprav.

Bojovník z libyjských milicí míjí nevybuchlou střelu, kterou podle svědectví...
Zásoby munice nalezené v Libyi nedaleko hranic s Tuniskem.

Západní rozvědky odhadují, že se počet bojovníků IS v Libyi pohybuje mezi dvěma a třemi tisíci, přičemž zhruba 800 představují Libyjci vracející se z bojiště v Sýrii a Iráku. Zpráva předložená minulý měsíc Radě bezpečnosti OSN uvádí, že IS považuje Libyi mimo jiné za vhodnou operační zónu pro bojovníky, kteří se nemohou kvůli zpřísněným bezpečnostním pravidlům západních států dostat na Blízký východ. A ideální způsob, jak expandovat.

Libye je nyní podle západních rozvědek jediným územím mimo Sýrii a Irák, kam samozvaný chalífa abú Bakr Bagdádí dosadil své lidi, aby prostřednictvím nich osobně řídil místní větev.

Rozklad Libye.

Ve hře je libyjská ropa

Pětice řidičů nákladních aut, které držel IS v Syrtě a později je propustil výměnou za své lidi, vyzradila deníku The New York Times, že celé vedení místní odnože organizace je složeno ze zahraničních bojovníků. Jeden z někdejších členů syrtské radnice, jenž dnes žije v exilu, pod podmínkou anonymity také uvedl, že se vedení města periodicky střídá a obsazují ho zpravidla bojovníci ze zemí Perského zálivu.

Průzkumné lety, které v nedávné době podnikly nad Libyí francouzské tajné služby, však ukazují i další motivaci islamistů. „Jsou v Syrtě, jejich území se rozprostírá 250 kilometrů podél pobřeží, ale začínají také pronikat do vnitrozemí a snaží se získat přístup k ropným vrtům a jejich zásobám,“ uvedl tento týden francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian pro stanici RTL.

Islamisté podle francouzských tajných služeb vysílají rozsáhlé konvoje směrem na východ k největšímu libyjskému ropnému terminálu v Sidře či rafinerii ve městě Rás Lanúf. Paříž je přesvědčena o tom, že IS se tak snaží zajistit si nové útočiště a zdroj příjmů po spojeneckých náletech na jeho nynější baštu v syrském městě Rakká. Podle nepotvrzených zpráv se do Libye nedávno přesunuli i vysoce postavení členové Islámského státu, bývalí důstojníci irácké armády z éry autokratického vůdce Saddáma Husajna.

Rakka pod palbou. Obyvatelé města prohlížejí budovu zničenou nálety. Titulek...
Rakka pod palbou. Obyvatelé města prohlížejí budovu zničenou nálety. Titulek...

Rakka pod palbou. Obyvatelé města prohlížejí budovu zničenou nálety. Titulek snímku, zveřejněného 6. 12. '15 na webu sympatizujícím s IS, zní "Ruská válečná letadla cílí na domovy muslimů v Rakce."

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?