Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další vlna protestů. ‚Žluté vesty‘ zapálily mýtné budky a ničily radary kolem silnic

Sobotních protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se po celé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sobotních protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se po celé... | foto: Reuters

Protestující z takzvaného hnutí žlutých vest v úterý ve Francii obsadili budky pro výběr mýtného a některé z nich i zapálili, čímž způsobili chaos v dopravě. Poničena byla do poloviny minulého týdne také zhruba polovinu dopravních radarů, informovala dnes agentura Reuters. Řidiči mají dbát zvýšené opatrnosti při příjezdu k mýtným bránám a u nájezdů na dálnice, protože se v těchto místech pohybuje mnoho lidí.

Společnost Vinci Autoroutes, která je největším francouzským provozovatelem mýtného systému, uvedla, že demonstrace se konaly na 40 stanovištích její sítě. Na některých křižovatkách vznikly závažné hmotné škody, zejména u turisty hojně navštěvovaných měst jako Avignon, Orange, Perpignan a Agde.

Na jednom stanovišti výběru mýtného východně od Marseille v noci na úterý hořelo a dálnice A50 mezi Marseille a Toulonem musela být uzavřena, uvedla firma Vinci Autoroutes, která má svou síť zejména na jihu a západě Francie.

„Motoristé by měli být co nejopatrnější, když se blíží k mýtným bránám a dálničním přivaděčům, kvůli přítomnosti mnoha chodců,“ uvedl provozovatel mýtného systému.

V souvislosti s úterními požáry bylo zatčeno 20 lidí, přičemž ve vazbě zůstávají další čtyři, kteří byli kvůli podpalování mýtných zařízení zadrženi v sobotu.

Blokády paralyzují dopravu od 17. listopadu

Několik lidí v uplynulých týdnech zemřelo při nehodách způsobených silničními blokádami žlutých vest, většinou na kruhových objezdech.

Blokády Francii v různé intenzitě paralyzují už od 17. listopadu. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Protestujícím však vadí také nové rychlostní limity. Podle webu Radars-auto.com protestující do poloviny minulého týdne poničili na 1600 radarů na měření rychlosti, tedy asi polovinu všech radarů instalovaných ve Francii. Více než 250 jich bylo zničeno zcela. Francouzský stát kvůli tomu údajně přichází o příjmy v řádu desítek milionů eur.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?