Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Charismatická ‚popová hvězda‘. Kurdský Obama zničil Erdoganův sen o moci

Svět

  15:43
DIYARBAKIR/PRAHA - Mocenský sen autoritářského tureckého prezidenta Ergodana rozbil v nedělních volbách muž, jemuž se přezdívá kurdský Obama: Selahattin Demirtaş, lídr prokurdské Lidově demokratické strany. Z partaje založené na etnickém principu udělal její vůdce sílu, která přitahuje i turecké voliče, ať už jde o ženy, levicovou mládež, nebo sexuální menšiny.

V rukou policistů skončil i samotný lídr prokurdské Demokratické strany lidu Selahattin Demirtas. foto: Reuters

Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přišla v nedělních volbách o většinu v parlamentu. Poprvé po třinácti letech. Autoritářské hlavě státu Recepu Tayyipu Erdoganovi se tak během jednoho dne rozplynuly sny o prezidentském politickém systému. Připravil ji o ně jediný muž – 42letý právník a vůdce prokurdské Lidově demokratické strany (HDP) Selahattin Demirtaş.

Erdogan vábil voliče Jeruzalémem i koránem. Teď rozhodují o ‚putinizaci‘ Turecka

Charismatický lídr se do povědomí světové veřejnosti zapsal už v loňských prezidentských volbách, kde dosáhl na necelých deset procent hlasů. Právě deset procent byla nyní meta, kterou si určil i pro parlamentní volby – přesně tolik jeho HDP potřebovala ke vstupu do národního shromáždění. A svůj cíl s přehledem splnil: díky 13 procentům hlasů obsadí Demirtaş se svými kolegy osm desítek poslaneckých křesel.

„My, strana utlačovaných, kteří touží po spravedlnosti, míru a svobodě, jsme dnes dosáhli velkého vítězství. Je to vítězství dělníků, nezaměstnaných, vesničanů. Je to výhra levice,“ radoval se Demirtaş po zveřejnění nedělních volebních výsledků.

Selahattin Demirtas.

Zatímco dříve kandidovali stoupenci HDP jako nezávislí, tentokrát šli do voleb jako jedna strana. Riskovali sice, že nedosáhnou potřebných 10 procent a že si jejich hlasy rozdělí úspěšné strany, Věděli ale, že mohou získat i hlasy nekurdských obyvatel. Demirtaşovi se totiž podařilo vytvořit z původně etnické partaje stranu, která je alternativou i pro mnohé další voliče, zvláště z řad menšin.

Vzhledem k programu HDP se totiž dá očekávat, že ji volilo i mnoho žen, mladých stoupenců levice, ekologů i gayů a lesbiček. Na kandidátce mimochodem figuroval i politik otevřeně se hlásící ke své homosexuální orientaci, což je věc v konzervativní muslimské zemi dříve nevídaná.

Nevěřící a popová hvězda

ERDOGAN MLČÍ

Neúspěch Erdoganovy AKP přinesl obyvatelům Turecka situaci, na kterou dlouhé týdny nebyli zvyklí. Ve chvíli, kdy Turci v nejisté povolební situaci čekají na jasné prohlášení o možné podobě nové vlády, není po Erdoganovi ani vidu, ani slechu. Jeho oponenti tak umístili na web hodiny, které odměřují, jak dlouho prezident nevystoupil v médiích, uvedl v úterý list Hürriyet.

"Turecko si užívá to ticho," píše na titulní straně deník Cumhuriyet, který patří k předním médiím kritickým vůči Erdoganovi. Zatímco před volbami vystupoval prezident v televizi až třikrát denně, zatím naposledy se objevil v neděli odpoledne. Od té doby o něm Turci vědí jen díky písemnému prohlášení, v němž v pondělí vyzval strany k realistickému přístupu k volebním výsledkům.

Nebezpečí, které charismatický a moderní Demirtaş představoval pro vládnoucí Erdoganovu AKP, bylo znát i z ostrých útoků na něj během kampaně: sám Erdogan ho označil za nevěřícího poté, co navrhl zrušení povinných hodin náboženství ve školách, nebo za „popovou hvězdu“ na základě Demirtaşovy hry na saz, tradiční kurdský nástroj připomínající loutnu. Při loňské návštěvě Německa byl zase Demirtaş obviněn z toho, že jako muslim jedl vepřové.

Muž, kterému se přezdívá „kurdský Obama“, ale zachoval klid, stejně jako při pumovém útoku na předvolebním shromáždění v Diyarbakiru. Po útoku, při němž zemřeli dva lidé, vyzýval ke klidu a na Twitteru napsal krátkou větu: „Mír zvítězí.“ Motto s tímto zněním v turečtině krátce nato zaplavilo sociální sítě.

Během celé kampaně přitom Demirtaş neustále zdůrazňoval nutnost pokračování mírového procesu mezi Kurdy a Turky a na jeho mítincích vlály i turecké vlajky, stejně jako portréty zakladatele tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka vedle uvězněného vůdce Kurdské strany pracujících Abdullaha Öcalana.

Co znamená být Kurd

Demirtaş pochází z převážně Kurdy obývaného města Elazig na východě země. Vystudovaný právník nejdříve působil v kurdské metropoli Diyarbakir jako advokát zabývající se lidskými právy, v roce 2007 se zapojil do politiky. Svou kurdskou identitu si podle svých slov uvědomil v patnáctiletech na pohřbu jednoho z kurdských politiků, který byl zavražděn: „Tehdy jsem si uvědomil, co to znamená být Kurd,“ citoval jeho slova britský list The Guardian.

Erdoganův triumf? Samozvaný mesiáš chce spasit Turecko, říká expert

S Obamou ho spojuje nejen řečnické umění – v něm může konkurovat i dosud dominujícímu Erdoganovi, ale i obraz milujícího otce dvou dcer a manžela učitelky Başak. V květnu se mohli turečtí televizní diváci podívat na show, při níž připravoval Demirtaş své rodině doma v Diyarbakiru snídani. „Snídaně je jediný čas, kdy si užíváme jeden druhého. Potom jdou všichni do školy nebo do práce,“ řekl muž, jenž pochází z rodiny se sedmi dětmi.

 

Autor: