18. února 2013 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chávez je zpět doma. Díky Castro, díky Raúle! vzkázal po Twitteru

Venezuelská televize ukázala první fotografie Huga Cháveze po prosincové operaci rakoviny.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelská televize ukázala první fotografie Huga Cháveze po prosincové operaci rakoviny. | foto: Reuters

CARACAS - Venezuelský prezident Hugo Chávez se po více než dvou měsících, které strávil po loňské prosincové operaci rakoviny na Kubě, vrátil do vlasti. Oznámil to sám Chávez na svém oficiálním účtu na sociální síti Twitter. Ve třech vzkazech poděkoval kubánským lékařům, ale také kubánským předákům Fidelovi a Raúlovi Castrovým.

Zároveň oznámil, že další léčení ho čeká ve Venezuele. Překvapivý prezidentův návrat potvrdil také venezuelský viceprezident Nicolás Maduro. Ten televizní stanici Telesur řekl, že letadlo s Chávezem na palubě přistálo v Caracasu nad ránem.

Chávez kvůli onkologické léčbě odletěl na Kubu loni 10. prosince. O den později podstoupil už čtvrtou operaci rakoviny za posledního půldruhého roku. Venezuelské úřady nikdy neupřesnily, jakým typem rakoviny Chávez trpí, a byly velmi skoupé i na informace o jeho zdravotním stavu. Ten komplikovaly potíže s dýcháním. Často se spekulovalo o tom, že Chávezův stav je velmi vážný, některé neoficiální zdroje dokonce tvrdily, že je na pokraji smrti.

Nejrůznější dohady přiživoval fakt, že Chávez se dlouhé týdny neukázal na veřejnosti. Teprve minulý týden státní televize zveřejnila jeho první fotografie po operaci, na nichž se usmívá na nemocničním lůžku. Úřady také uvedly, že Chávez má stále dýchací obtíže a dýchá pomocí tracheální intubace, tedy rourkou zavedenou do průdušnice.

Děkuji Fidelovi, Raúlovi a celé Kubě!! Děkuji Venezuele za všechnu lásku!!

Děkuji Fidelovi, Raúlovi a celé Kubě!! Děkuji Venezuele za všechnu lásku!!" stojí v jednom ze vzkazů na Twitteru

"Jsme zpátky ve venezuelské vlasti. Díky, bože! Díky, milovaný národe!," píše se v dalším. Žádné další podrobnosti ale Chávez 3,9 milionům svých twitterových následovníků neprozradil: není tedy například jasné, kdy plánuje vrátit se do úřadu.

Osmapadesátiletý Chávez je venezuelským prezidentem už 14 let a loni v říjnu získal další šestiletý mandát. Do úřadu měl po znovuzvolení nastoupit 10. ledna, ale inaugurace byla kvůli jeho nemoci odložena.

ČTK, Lidovky.cz