Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Chceme doživotí.‘ Indonésie se bouří, 14 mužů znásilnilo a zabilo 14letou dívku

Dívka s maskou a nápisem SOS na shromáždění, které mělo za cíl vyjádřit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívka s maskou a nápisem SOS na shromáždění, které mělo za cíl vyjádřit... | foto: ČTK

JAKARTA Indonésií otřásl příběh 14leté dívenky známé jako Yuyun, kterou před měsícem brutálně znásilnil a následně zabil gang 14 mužů. Za spravedlnost pro dívku v poslední době demonstrovaly stovky lidí, její případ oživil v Indonésii tak málo diskutovanou problematiku znásilnění. Lidé nyní požadují, aby vláda znovu začala projednávat zákon, který by měl pomoci eliminovat sexuální násilí.

14letá Yuyun z vesnice Kasiah Kasubun na západě Indonésie byla třídní premiantkou. Po dokončení studií se plánovala stát učitelkou, rodina do ní vkládala velké naděje. Učitelé o ní říkali, že je velice inteligentní a otevřená. Druhého dubna tak jako každý den seděla ve školní lavici. Po skončení vyučování se vydala po své tradiční trase zpátky domů. Tam už ale nedorazila. Od té doby ji už nikdo nespatřil živou.

Její tělo pokryté modřinami nalezli až o dva dny později. Místo školní uniformy, kterou měla v době zmizení na sobě, ležela v lese jen ve spodním prádle a v tričku. Ruce měla svázané a na těle stopy po znásilnění.

Podle pozdějšího vyšetřování vyšlo najevo, že ji po cestě domů někdo vylákal do lesa. Někdo, kdo ji znal. Tam už na ni čekalo 14 mužů, tedy spíše chlapců, v podnapilém stavu. Yuyuni svázali a začali znásilňovat. Její příběh dokonala dřevěná kláda, kterou jí udeřili do hlavy. Tělo pak pohodili do rokle, kde jej později nalezl jeden z místních vesničanů, který se tam vydal kvůli zápachu, který se nesl po okolí.

12 útočníků bylo následně zadrženo. Ukázalo se, že polovině z nich nebylo ani 18 let. Spekuluje se, že mezi násilníky byl i Yuyunin bývalý přítel. Dva útočníci zůstávají na svobodě.

Svíčky pro Yuyun

Otřesný případ by býval upadl v zapomnění, nebýt místní muzikantky Kartiky Jahjaové. Ta se poté, co se o osudu 14leté dívky dozvěděla, rozhodla vypustit do světa video. Na twitteru k němu připojila hashtag #NyalaUntukYuyun (v překladu Svíčky pro Yuyun). Ten se začal brzy šířit a zanedlouho měl více než 23 tisíc sdílení, informoval server BBC.

„Doufám, že tato iniciativa neskončí jen u sociálních médií. Musíme bojovat se sexuálním násilím i offline a udělat pro to všechno, co můžeme, použít všechny naše schopnosti,“ uvedla pro BBC Jahjaová. „Sexuální násilí je v Indonésii naléhavým problémem, ale většina lidí se o něj nezajímá,“ vysvětlila.

V poslední době totiž sexuální násilí v Indonésii spíše roste. Vina je přitom dávána hlavně znásilněným ženám, patriarchální společnost totiž stále více řeší, jestli ženy v době napadení na sobě neměly něco vyzývavého. Muži pak dostávají většinou nízké tresty.

Nyní to ale vypadá, že se ve společnosti přeci jen něco mění. Yuyunin případ totiž lidmi otřásl natolik, že je vyhnal do ulic. Ve středu se tak sešlo před jakartským prezidentským palácem mnoho lidí. Formou bohoslužby se svíčkami chtěli uctít její památku a zároveň dát najevo nesouhlas se současným stavem. Jeden z cílů byl i přimět vládu, aby konečně přijala dlouho odkládaný zákon o eliminaci sexuálního násilí.

I politici na nejvyšších postech si nicméně uvědomují závažnost situace. Na twitteru se k případu vyjádřil například indonéský prezident Joko Widodo. „Všichni truchlíme nad tragickou smrtí YY,“ napsal na svém twitterovém účtu. „Vrazi musí být chyceni a potrestáni co nejpřísněji,“ uvedl. „Ženy a děti musí být chráněni před násilím.“

Stejného názoru je i matka zavražděné Yayan. „Chceme, aby pachatelé dostali nejtěžší tresty. Budeme žádat doživotí,“ citoval ji server Time. Zda jí soud vyhoví, bude jasno již brzy, přelíčení totiž začíná v pondělí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...