16. března 2019 15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chceme předčasné volby. Tisíce demonstrantů v Albánii požadují odstoupení vlády

V Albánii probíhají protivládní protesty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Albánii probíhají protivládní protesty | foto: Reuters

Tirana  K násilným střetům policie s účastníky protivládní demonstrace došlo v sobotu opět v Tiraně. Několik tisíc stoupenců albánské opozice se v centru hlavního města při dalším z řady protestů znovu dožadovalo odstoupení socialistické vlády premiéra Ediho Ramy a vypsání předčasných voleb.

Demonstraci opět vedli představitelé dvou hlavních opozičních sil - Demokratické strany Albánie (PDSh), v čele s předsedou Lulzimem Bashou, a Socialistického hnutí pro integraci (LSI). Poslanci těchto stran v únoru složili mandáty na protest proti údajně zločineckému charakteru vládnutí Ramy a jeho socialistické strany. Původní záměr zablokovat činnost parlamentu, se jim však nezdařil.

„Toto je konec zlodějů“ tlumočil jeden z transparentů hlavní heslo účastníků dnešní protivládní akce, která se nejprve odehrávala kolem premiérova sídla. Část protestujících odstranila policejní zátarasy a obešla zezadu budovu s cílem symbolicky Ramův úřad obklíčit. Policisté, kterých byl na místě ještě před demonstrací velký počet, nezasáhli.

Později se demonstrace přesunula na Skanderbegovo náměstí k sídlu parlamentu. Tam se část protestujících pokusila do budovy Lidového shromáždění proniknout; zabránily tomu silné policejní oddíly. Policisté použili slzný plyn, vodní děla i obušky.

Při předchozích demonstracích už k podobným násilným střetům došlo. Většinou se část důrazných odpůrců socialistického kabinetu snažila proniknout na zakázaná místa a házela přitom na policejní kordony různé předměty včetně kamení, na což policisté reagovali použitím slzného plynu a obušků.

V Albánii probíhají protivládní protesty
V Albánii probíhají protivládní protesty

Opozice zatím nevyslyšela výzvy Evropské unie a Spojených států, aby se její poslanci vrátili do Lidového shromáždění. Přitom taktika zablokování zákonodárného sboru se jí nedaří. Vládnoucí Socialistická strana Albánie (PSSh) disponuje ve 140členném parlamentu nadpoloviční většinou 74 křesel.

Podle zpravodajského serveru Balkan Insight 11 z uvolněných mandátů už převzali jiní kandidáti opozičních stran, a to v souladu se systémem uzavřených kandidátských seznamů. Podle tohoto systému jsou uvolněná místa v parlamentu automaticky nabízena kandidátům na dalších místech volebního seznamu příslušné strany.

ČTK
A. Devátý Petříček chce aby jsme to vzali do unie. 17:35 16.3.2019
E. Derat To a to Ukrajinu. 0:11 17.3.2019

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz