Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Chceme žít, ne živořit, volali slovenští odboráři. Opět protestovali proti škrtům

Svět

  20:00
ŽILINA - Do ulic slovenské Žiliny vyšlo dnes přibližně 1500 odborářů, kteří protestovali proti úsporným opatřením vlády premiérky Ivety Radičové. Píšťalkami a trubkami dali stejně jako před týdnem v Košicích halasně najevo, že odmítají většinu návrhů vládní koalice na ozdravení veřejných financí, jako je například zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 20 procent či zvýšení spotřebních daní.

Odboráři na Slovensku foto: ČTK

Mezi protestující se zamíchali i politici opozičního Směru-SD, se kterým mají odbory dlouhodobě nadstandardní vztahy. Na transparentech některých nespokojenců nechyběly ani komunistické symboly. Příští týden se odboráři sejdou v Bratislavě.

"Porovnejte si svůj balíček opatření se svými předvolebními sliby. Toto je vaše zrcadlo, z toho, co tam uvidíte, vám bude určitě nevolno. Rozhodnutí, které přijímáte, neudělá ze Slovenska lepší místo pro život," vzkázal vládě z pódia detvanský odborář Stanislav Ľupták.

Nespokojencům se nelíbilo například chystané zvyšování daně z přidané hodnoty z 19 na 20 procent, upozornili na údajnou hrozbu růstu cen a pokles životní úrovně. Řečníkům na pódiu tleskala i bývalá ministryně práce Viera Tomanová a žilinský župan Juraj Blanár (oba Směr-SD).

Chceme žít, ne živořit
Kromě pískání a troubení mávali lidé v modrých odborářských vestách i transparenty s nápisy "Více dírek na opasku nemáme" nebo "Chceme žít, ne živořit". Někteří obyvatelé Žiliny podpořili protestující potleskem, jiným lidem však nespokojenci troubením připomínali spíše fotbalové fanoušky.

V balíčku úsporných opatření současné středopravé vlády je kromě dočasného zvýšení daně z přidané hodnoty i růst některých spotřebních daní. Státu by to mělo příští rok přinést dodatečných 770 milionů eur (téměř 19 miliard korun). Škrty ve výdajích by zase měly dosáhnout více než 980 milionů eur.

Pomocí opatření chce vláda též dosáhnout snížení deficitu veřejných financí na 4,9 procenta výkonu ekonomiky z letošních odhadovaných 7,8 procenta HDP.

Protestní akce se v poslední době konaly v několika zemích Evropy, například v Česku vyšlo do ulic asi 40.000 lidí. I v těchto zemích chtěli takto odboráři vyjádřit nesouhlas s chystanými úspornými opatřeními.

Autor: