Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chilský soudce přikázal policii najít vraha Pabla Nerudy

Svět

  21:03
SANTIAGO DE CHILE/PRAHA - Čtyřicet let po smrti chilského básníka Pabla Nerudy nařídil tamní soudce policii, aby sestavila portrét jeho údajného vraha. Má tedy najít muže, který podle žalobců Nerudu otrávil.

Pablo Neruda foto: ČTK

Chilané v dubnu básníkovy ostatky exhumovali a nyní je zkoumá tým specialistů. Oficiálně zemřel Neruda na rakovinu.

Dohady kolem Nerudovy smrti se táhnou už zhruba dva roky. Rozpoutal je jistý Manuel Araya, někdejší básníkův řidič a osobní strážce. V rozhovoru pro jeden mexický časopis prohlásil, že Neruda, i když nemocný, plánoval prchnout z Chile do Mexika. Ale lékaři mu tehdy píchli jakousi látku, po níž se jeho zdravotní stav začal prudce zhoršovat. Zanedlouho Pablo Neruda zemřel.

Stalo se tak 23. září roku 1973 v jedné z nemocnic v chilské metropoli Santiagu. A právě v datu Nerudova úmrtí je "zakopán pes". Neboť jen o dvanáct dní dříve se v jihoamerické zemi odehrál převrat, který vynesl k moci diktátora Augusta Pinocheta a při kterém byl zavražděn tehdejší socialistický prezident Salvador Allende. Nerudův blízký přítel.

ČTĚTE TAKÉ:

Krátce poté, 16. září, zemřel i populární zpěvák a divadelník Víctor Jara, rovněž spojenec Allendeho a oponent Pinocheta. Bylo mu teprve 40 let. Jara byl těsně po převratu zatčen, mučen a nakonec zastřelen. Týden po něm zemřel Neruda. Údajné po oné záhadné injekci. Zavraždili jej Pinochetovi agenti? Odstranili jej coby posledního hlasitého (a populárního) nositele Allendeho odkazu? Chilský právník Eduardo Contreras, zastánce nového vyšetřování Nerudovy smrti, je přesvědčen, že tomu vše nasvědčuje.

"Nemůžu s jistotou říct, že byl opravdu zavražděn, ani kdo to udělal. Ale stalo se tehdy až příliš mnoho podezřelých věcí na to, aby celá věc mohla zůstat nevyšetřena," řekl před časem britskému deníku The Guardian. A tak byly básníkovy ostatky na žádost chilských komunistů letos 8. dubna exhumovány. Teď je zkoumá tým chilských a mezinárodních specialistů. Už potvrdili, že Neruda opravdu trpěl rakovinou prostaty. Jenže to ještě nemusí znamenat, že na ni opravdu zemřel.

Záhadný lékař Price

Eduardo Contreras teď říká, že se objevily nové skutečnosti nasvědčující verzi o vraždě. Lékař Sergio Draper, který původně vypověděl, že byl s Nerudou v době jeho smrti, nyní tvrdí, že to byl jiný lékař jménem "Price". Nikdo toto jména však v záznamech nemocnice nefiguruje. Draper navíc tvrdí, že po dni, kdy údajně nechal dotyčného Priceho s Nerudou o samotě, už tohoto údajného lékaře nikdy neviděl.

Draper popsal Priceho jako vysokého, modrookého blondýna, což odpovídá podobě Michaela Townleyho, dvojitého agenta CIA, který za Pinochetova režimu spolupracoval s chilskou tajnou policií. Townley byl umístěn do amerického programu ochrany svědků, když se přiznal, že zabil prominentní Pinochetovy kritiky ve Washingtonu a Buenos Aires, připomněla agentura ČTK.  

Podle Contrerase bez ohledu na to, kdo "Price" ve skutečnosti byl, "je významným faktem, že nařídil dát injekci", která Nerudu údajně zabila. Soud nyní nařídil policii, aby sestavila portrét údajného vraha a pokusila se ho najít.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat