10. června 2011 10:30, aktualizováno  11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvati dostali od Evropské komise zelenou ke vstupu do EU

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL/LUCEMBURK Chorvatsko dostává od Evropské komise zelenou ke vstupu do Evropské unie. Oznámil to předseda EK José Manuel Barroso. Otevírá to podle něj cestu, aby se Chorvatsko od poloviny roku 2013 stalo 28. členem unie.

Výkonný orgán EU doporučuje členským zemí nyní sedmadvacetičlenné unie, aby s touto balkánskou zemí uzavřely poslední nedokončené kapitoly přístupových jednání. Pak by následovalo vypracování přístupové smluovy a její ratifikace v jednotlivých členských zemích.

Rozšíření musí jednomyslně podpořit všechny státy bloku. Záhřeb by chtěl celý proces dokončit tak, aby Chorvatsko řady EU rozšířilo v roce 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Komisařka Vivienne Redingová podotkla, že ještě před rokem by si těžko uměla představit, že komise vydá takové doporučení. Dodala však, že tak nyní činí s klidným svědomím a je s výsledkem spokojená.

Přístupová jednání v podstatě znamenají, že ve více než třech desítkách oblastí kandidátská země slaďuje své domácí právo a normy s těmi evropskými. K tomu, aby mohla přistoupit, je třeba uzavřít všechny tyto kapitoly, které se dotýkají například reforem justice, rybolovu či zajištění volné hospodářské soutěže.

ČTK