17. září 2015 9:01, aktualizováno  17:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvatská prezidentka vyzvala k vojenské pohotovosti. Situace v zemi se zhoršuje

Lidé zvedají nad hlavy své děti, aby je uchránili před tlačenicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé zvedají nad hlavy své děti, aby je uchránili před tlačenicí. | foto: AP

ZÁHŘEB Ke zvýšení připravenosti armády k ochraně hranic vyzvala kvůli vlně migrantů chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Draga Lovriče. Po úterním uzavření maďarských hranic se už do Chorvatska nahrnulo ze Srbska 8900 uprchlíků a množství dalších tam míří.

Napjatá situace panuje podle chorvatských médií na nádraží ve městečku Tovarnik u srbské hranice, kde několik tisíc lidí čeká v obrovském vedru na vlaky do Záhřebu.

Cílová země

Do Německa ve středu dorazilo 7266 uprchlíků, většina přes rakousko-německou hranici. Oznámila to mluvčí německé policie. Podle ní jde o dvojnásobek proti úterý, kdy policie registrovala 3442 běženců. Proud uprchlíků přicházejících do Německa přes rakouské území se nezmenšuje ani po víkendovém rozhodnutí Německa obnovit hraniční kontroly.

Pro většinu lidí, kteří hromadně prchají do Evropy z Blízkého východu nebo Afriky, je právě Německo cílovou zemí. Běženci přijíždějí hlavně přes rakouský Salcburk, někteří hranice překračují i na jiných místech.

Situace se horší i v příhraničním městečku Tovarnik, kde několik tisíc lidí čeká na přepravu do Záhřebu, byla ve čtvrtek odpoledne mimořádně napjatá kvůli nedostatku vlaků a autobusů. V ohromném vedru není podle novinářů informujících z místa k dispozici dostatek vody, jídla a stínu. Do Chorvatska navíc přicházejí další uprchlíci. Někteří běženci se pokusili opustit Tovarnik pěšky po kolejích, ale pořádková policie jim v tom zabránila a koleje blokuje.

Tamní úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech dorazí až 20 000 imigrantů.

Na příliv imigrantů se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru volného pohybu osob a které sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem. Lublaň proto ode dneška podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

O uprchlické krizi jednal Milanović ve čtvrtek s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem a slovinským premiérem Miro Cerarem v Lublani. Faymann po schůzce podle agentury Reuters vyzval k zavedení „nových a lepších imigračních zákonů“ a k uspořádání summitu Evropské unie k uprchlické problematice. „Musíme se s tímto problémem vypořádat tam, kde začínají vnější hranice (EU),“ řekl Faymann.

Slovinsko: Nebudeme koridor

Slovinský premiér Cerar dodal, že jeho země přijme žadatele o azyl, ale nehodlá vytvořit „koridor“ pro uprchlíky, aby mohli přes Slovinsko přejít do Rakouska.

Chorvatský premiér Milanović běžencům už dříve slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy, dnes ale varoval, že Chorvatsko má jen omezenou kapacitu pro příjímání uprchlíků.

Chorvatský policista drží v náručí syrské dítě.
Syrská rodina na chorvatských hranicích.

První vlak s asi 800 imigranty dorazil do Záhřebu ve čtvrtek brzy ráno. Sociální sítě vzápětí zaplavily snímky chorvatských policistů, jak pomáhají s vystupováním malým dětem. Právě v chorvatské metropoli zřídila vláda střediska pro běžence. Podle vlády zvládnou přijmout „tisíce, ale nikoli desetitisíce“ imigrantů.

Chorvatský ministr zdravotnictví Siniša Varga poté ovšem uvedl, že země v následujících dvou týdnech očekává až 20 000 uprchlíků. Reuters v této souvislosti píše, že ve čtvrtek opustily srbsko-maďarskou hranici stovky běženců, kteří v autobusech míří do Chorvatska.

„Uprchlíci přicházejí do Chorvatska přes několik hraničních přechodů,“ sdělila dnes policie v prohlášení.

Situace v chorvatském městečku Tovarnik poblíž srbské hranice je podle tweetů přítomných novinářů napjatá, podle zpravodaje televize Channel 4 chybí pro uprchlíky voda a toalety. Ráno bylo v Tovarniku 4000 až 5000 běženců, kteří obléhají tamní nádraží a snaží se dostat do vlaků na Záhřeb, informoval místní Červený kříž. Další imigranti stále přicházejí, napsal na Twitteru novinář Siniša Puktalović.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!