22. října 2018 17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvatský expremiér má jít na 2,5 roku za mříže kvůli korupci. Úplatek musí vrátit státu

Chorvatský expremiér Ivo Sanader před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatský expremiér Ivo Sanader před soudem. | foto: Reuters

Záhřeb Chorvatský soud v pondělí na závěr obnoveného procesu vyměřil bývalému premiérovi Ivu Sanaderovi dva a půl roku vězení za korupci. Nyní 65letý expremiér se podle soudu dopustil zneužití úřadu a profitování z války, když v polovině 90. let jako náměstek ministra zahraničí jednal s rakouskou bankou Hypo Alpe Adria Group o poskytnutí úvěru Chorvatsku k nákupu velvyslanectví. Soud také rozhodl, že bývalý premiér musí úplatek vrátit státu.

Někdejší šéf vlády označil už dříve proces za politicky motivovaný. Do vězení nenastoupí, protože v něm během různých soudních řízení už strávil delší dobu, než mu nyní soud vyměřil, uvedl jeho obhájkyně.

Sanader, který byl premiérem v letech 2003 až 2009, byl kvůli údajnému úplatku od tohoto finančního ústavu ve výši 3,6 milionu kun (přes 12 milionů korun) pravomocně odsouzen už v roce 2014 k víceletému vězení. O rok později ale ústavní soud rozsudek kvůli procesním pochybením zrušil a nařídil nové řízení.

Další obnovený proces, který začíná v úterý, Sanadera čeká v souvislosti s obžalobou z přijetí úplatku deseti milionů eur (258 milionů korun) od maďarského ropného koncernu MOL za získání většinového podílu v chorvatské rafinerii INA.

Odsuzující verdikt v roce 2014 v odvolacím řízení potvrdil nejvyšší soud, který však desetiletý trest vězení expremiérovi o půldruhého roku snížil. O rok později, ale ústavní soud rozsudek zrušil a nařídil nové řízení.

Obviněným je v tomto soudním řízení i generální ředitel skupiny MOL Zsolt Hernádi a bude souzen v nepřítomnosti.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz