Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pomůže covid rozkrýt vraždy a loupeže? Singapur dá data ze sledování vlastních občanů policii

Plovoucí prodejna firmy Apple v singapurském přístavu. foto: Reuters

Singapur - Aplikace TraceTogether, pomáhající trasovat kontakty při koronavirové pandemii, slaví v Singapuru úspěch, stáhly si ji už čtyři pětiny populace. Nyní ale vláda přišla s aktualizací podmínek použití – data získaná přes aplikaci mohou být kromě boje s nemocí využita i pro účel policejního vyšetřování.
  16:25aktualizováno  18:22

Elektronickou pomůcku při trasování kontaktů v zemi používá až osmdesát procent občanů, tedy více než čtyři miliony lidí. Vláda už dříve občanům jasně sdělila, že čím větší počet obyvatel si program osvojí, tím dříve se Singapur bude moci posunout z druhé fáze covidových opatření do třetí a díky tomu se budou moci restrikce zmírnit.

Data každého uživatele jsou aplikací nahrána na server, který spravuje ministerstvo zdravotnictví. Vláda dříve informovala o tom, že aplikací sbírané údaje se budou uchovávat jen po dobu pětadvaceti dnů a budou zašifrována, aby k nim neměla přístup žádná třetí strana.

Ministr vnitra Desmond Tan ale v pondělí parlamentu řekl, že data mohou být použita i pro účely vyšetřování trestných činů. Ve stejný den byly na stránkách programu aktualizovány informace o soukromí uživatele při užívání. Před pondělní změnou přitom web aplikace tvrdil, že „data budou využita jen pro účely trasování kontaktů kvůli covidu-19“.

„Chceme být vůči vám transparentní,“ píše se podle BBC v prohlášení. „Data z TraceTogether mohou být použita v případě ohrožení bezpečnosti občanů. Singapurská policie je oprávněna jakákoliv data, včetně těchto, použít pro účely trestního vyšetřování.“

Vědci s roboty prozkoumají gigantickou kru. Je větší než světové metropole, blíží se k Jižní Georgii

Obyvatelé Singapuru přitom už dříve neměli podle serveru Business Insider aplikaci zrovna dvakrát v oblibě. Podle květnové studie národního think tanku Institute of Policy Studies je jen zhruba padesát procent populace ochotno nechat sledovat svá telefonní data bez svého souhlasu.

Na druhou stranu ale hned 87 procent respondentů souhlasilo s přísným sledováním lidí, kteří by měli být v karanténě.

Singapur každopádně není jedinou zemí, která si v boji s koronavirem pomáhá digitálními technologiemi. V Česku je už několik měsíců v provozu aplikace eRouška, kterou si do konce uplynulého roku stáhlo více než 1,5 milionů obyvatel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!