Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Není to covid ani chřipka. Sezona respiračních chorob přinesla jednu neznámou

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Spolu se zimou začalo i období chřipek a běžných infekcí. Někteří lidé si však lámou hlavu nad tím, co vlastně chytili. Testy totiž neprokázaly ani chřipku, ani covid, ani běžný RS virus. Nejasnou infekci hlásí z USA, Evropy i Austrálie. RS virus pak dělá starosti pediatrům v Německu, kde docházejí lůžka intenzivní péče pro děti a chybějí i lékaři.
  20:30

„Chladné počasí a shromažďování se ve vnitřních prostorech pomáhá šíření respiračních nemocí a zhoršuje jejich příznaky,“ uvedla ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová. Dodala, že letos sezona těchto chorob dorazila dřív než jindy, stále je však čas nechat se proti chřipce nebo covidu očkovat.

Američané se více scházeli i vzhledem k nedávnému Dni díkůvzdání a počet hospitalizací po něm podle portálu Insider začal růst. Některým pacientům však testy na chřipku, covid i RS virus vyšly negativní. Pociťují přitom podobné symptomy jako u těchto infekcí – bolest v krku, horečku, kašel, únavu.

„Vždy jsme věděli, že během chřipkové sezony mezi lidmi nekoluje jen chřipka a nachlazení,“ pokračuje Walenskyová. „Divným virem“ se nakazila třeba spisovatelka Cora Harringtonová, která na Twitteru píše, že byla „několik dní prakticky v bezvědomí“. „Byla to jedna z nejzvláštnějších nemocí, jaké jsem dosud měla,“ dodala.

Infekce nejasného původu řádí také ve Velké Británii. Tamní praktická lékařka Stephanie de Giorgiová popsala, že ji tato „hrozná nechřipka, necovid, neRSV“ skolila v listopadu a poté i celý její tým a obě děti. „Cítila jsem se dost špatně. Způsobuje to zánět průdušek, horečku, bolest v krku. Věděl by nějaký virolog? Parachřipka?“ píše lékařka.

Ozval se jí kolega z Austrálie Toby Gilbert a jmenoval seznam infekcí, které v jeho nemocnici testují. „Nebyla to ani jedna z nich,“ uvedl. Na následný dotaz, jestli se může jednat třeba o hybrid kombinující chřipku a RS virus, však odpověděl, že se jedná zřejmě zkrátka jen o virus, který se u pacientů netestuje.

Newyorský lékař Roy Gulick pak pro Insider podotkl, že většině pacientů je nakonec jedno, jestli mají chřipku, nebo něco jiného. Pokud jim však vyjde pozitivní test na jedno z těchto virových onemocnění, mohou si pak zajistit odpovídající léky.

Spějeme ke katastrofě, varují němečtí pediatři

Zatímco odborníci zkoumají, o jakou infekci ve skutečnosti jde, v Německu řeší jednu velmi známou – RS virus. Tamní pediatři varují, že jsou jednotky intenzivní péče pro děti zahlcené a brzy jim dojdou lůžka. I proto, že je v zemi nedostatek dětských lékařů.

Respirační syncytiální virus, neboli takzvaný RS virus, je onemocnění postihující hlavně děti. Zdraví jedinci ho obvykle prodělají bez větších obtíží. Infekce se šíří kapénkami a způsobuje potíže s dýcháním. Během pandemie koronaviru RS virus částečně ustoupil, s uvolněním opatření se však vrátil v plné síle a u některých dětí působí vážné potíže.

I proto, že imunitní systém těchto dětí s virem neumí bojovat. „Vlna RS viru stále roste a u mnoha dětí musíme při léčbě sáhnout i po podpoře dýchání,“ říká pro stanici Deutsche Welle (DW) přednosta pediatrické intenzivní péče drážďanské univerzitní nemocnice Sebastian Brenner.

Na jednotkách intenzivní péče pro děti teď v průměru nezbývá ani jedno celé lůžko na nemocnici, uvádí DW s odkazem na nedávný průzkum organizace DIVI (Německá interdisciplinární asociace pro intenzivní péči a akutní medicínu). V některých nemocnicích už proto museli dětské pacienty odmítnout.

„Je to katastrofická situace, jinak to popsat neumím. Žádáme proto okamžitou optimalizaci pracovních podmínek v dětských nemocnicích, vybudování sítí pro telemedicínu a zřízení specializovaného systému přepravy v dětské intenzivní péči,“ uvedl generální tajemník DIVI Florian Hoffmann.

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach už v reakci na krizovou situaci oznámil, že resort zmírní některé předpisy s cílem zjednodušit přesun zdravotních sester na pediatrická oddělení. V příštích dvou letech také dětské nemocnice dostanou dodatečných 600 milionů eur (14,5 miliardy korun).

„Jsme v situaci, kdy v Německu máme méně než sto lůžek intenzivní péče pro děti,“ uznal ministr. Dospělé pak vyzval, aby v případě nachlazení nosili ochranu úst a nosu, obzvlášť pokud jsou v kontaktu s dětmi mladšími než dva roky. Dodal, že vlna nákaz RS virem sice ještě neskončila, situace je však prý pod kontrolou.

Autor: