Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Christie odstoupil z republikánských primárek, jediný ostře napadal Trumpa

Chris Christie vzdal boj o prezidentskou nominaci Republikánské strany. (10. ledna 2024) foto: AP

Bývalý poradce Donalda Trumpa a současný kritik amerického exprezidenta Chris Christie ve středu vzdal boj o prezidentskou nominaci Republikánské strany poté, co jeho kampaň nevyvolala výraznější ohlas voličů. Odstoupení z primárek oznámil necelý týden před volebními shromážděními ve státě Iowa. V předvolební debatě se poté utkala bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová a guvernér Floridy Ron DeSantis.
  9:40aktualizováno  9:48

Bývalý prokurátor a guvernér New Jersey se z pole republikánských uchazečů zcela vymykal tím, jak ostře vystupoval proti jasnému favoritovi primárek Trumpovi.

Na rozdíl od ostatních kandidátů označoval za závažná obvinění, která proti němu v loňském roce vznesli prokurátoři, a exprezidenta mimo jiné označil za podvodníka.

V průzkumech prováděných mezi republikánskými voliči se však jeho podpora pohybovala v nižších jednotkách procent. Pro Christieho to je už druhá neúspěšná kandidatura poté, co se o republikánskou nominaci ucházel i v roce 2016.

Americké prezidentské volby 2024

Podle celonárodního růzkumu agentur Reuters a IPSOS má Trump v souboji o stranickou nominaci velký náskok a největší šanci, že se v listopadových volbách postaví stávajícímu prezidentovi Joeu Bidenovi. Průzkum mu přisoudil 49 procent, bývalé velvyslankyni při OSN Haleyové 12 procent a floridskému guvernéru Ronu DeSantisovi 11 procent.

DeSantis a Haleyová se snaží získat pozici alternativy k Trumpovi a dvě procenta hlasů, které má podle průzkumu Christie, by jim mohla na jejich cestě pomoci, píše Reuters.

Podle AP republikáni, kteří jsou proti nominaci Trumpa, naléhali na Christieho, aby odešel, a doufají, že se jeho příznivci přikloní k Haleyové. Republikánka byla v posledních měsících vůči Trumpově počínání rovněž kritická.

Ostrá pátá prezidentská debata

Haleyová a DeSantis se ve středu střetli v předvolební debatě, v pořadí páté před prezidentským nominačním kláním Republikánské strany a první, která byla duelem dvou nejsilnějších kandidátů po favoritovi Donaldu Trumpovi.

Bývalá diplomatka a guvernérka Jižní Karolíny DeSantise obvinila, že „na kampani propálil 150 milionů dolarů“ (asi 3,4 miliardy korun) a že víc peněz utratil za soukromá letadla než reklamu.

„Když nedokážete řídit kampaň, jak můžete řídit zemi?“ tázala se Haleyová svého protivníka a později rovněž připomněla jeho spolupráci s kongresmanem Thomasem Massiem, který byl jediným republikánem ve sněmovně, jenž hlasoval proti odsouzení antisemitismu po teroristických útocích hnutí Hamás v Izraeli 7. října. „To jsou ubohé, ubohé nesmysly,“ reagoval DeSantis.

Když přišlo na klíčová republikánská témata jako ilegální migrace, snižování daní nebo správa federálního rozpočtu, předháněli se oba kandidáti v tom, kdo bude na pódiu působit tvrději, píše stanice CNN, která debatu pořádala. K většině zahraničněpolitických i domácích témat se nicméně Haleyová vyjadřovala umírněněji než DeSantis. Ačkoliv se například staví proti všeobecnému právu na interrupci, uvedla, že by republikáni neměli téma „démonizovat“, ale spíše „zachránit co nejvíce miminek je možné“.

Při střetu ohledně americké role v podpoře Ukrajiny DeSantis na adresu Haleyové řekl, že „je přesvědčená, že jsme globalisté s neomezenými zdroji“, a že její postoj k válce je kopií postoje demokratického prezidenta Joea Bidena. Haleyová se vyslovila pro významnou americkou pomoc Ukrajině jako prevenci širšího konfliktu Ruska a zemí NATO, na čemž se nakonec shodli oba uchazeči o republikánskou nominaci. „Jde o to, aby Američané byli v bezpečí,“ komentovala Haleyová podporu pro Ukrajinu.

Zásadnější neshody vyšly najevo ohledně konfliktu na Blízkém východě – DeSantis Haleyovou kritizoval za její podporu takzvaného dvoustátního řešení, tedy vzniku samostatného palestinského státu vedle Izraele, v době, kdy byla v letech 2017 a 2018 v OSN. Tento postup podporuje kromě řady evropských zemí i současná Bidenova administrativa. Haleyová odvětila, že „dvoustátní řešení tehdy nebylo možné, protože Palestinci ho nechtěli“.

DeSantis také prohlásil, že by se nestavěl proti kontroverznímu plánu některých krajně pravicových izraelských politiků hromadně vysídlit Palestince z Pásma Gazy. „Myslím, že je to problematické. Ale když si vyhodnotí, že je to třeba, aby zabránili druhému holokaustu, myslím, že pak by (některé Palestince měli přijmout) Saúdská Arábie nebo Egypt,“ prohlásil DeSantis. Egypt přijímání palestinských uprchlíků z Pásma Gazy opakovaně odmítl.

Favorit republikánských primárek a předvolebních shromáždění Trump debatu bojkotoval, místo toho ve stejný den a čas pořádal vlastní akci. Toto rozhodnutí ale nemělo žádný negativní dopad na jeho podporu v průzkumech veřejného mínění, píše CNN. Vliv nemají zatím ani jeho četné soudní spory, které zahrnují i řadu trestních řízení, což je poprvé, kdy jim bývalý prezident USA čelí.

„Souhlasím s řadou jeho návrhů, ale jeho cesta není mojí cestou. Nežene mě pomsta... neberu si věci osobně,“ uvedla Haleyová. Po přímém dotazu ohledně násilí u washingtonského Kapitolu před třemi lety a odpovědnosti, kterou za ně Trump nese, však bývalá diplomatka „našlapovala opatrně“, píše CNN. Dotyčný lednový den podle ní byl „hrozný“ a Trump ve volbách v roce 2020 prohrál, což je fakt, který Trump sám dodnes neuznal.

Jako „naprosto směšné“ však Haleyová označila argumenty Trumpových obhájců, podle nichž má jejich klient nárok na prezidentskou imunitu ohledně svého jednání před 6. lednem 2021. DeSantis naopak uvedl, že „si není jistý, kam hranice (práva) sahají“. DeSantis je vystudovaný právník a autor knihy, v níž viní administrativu exprezidenta Baracka Obamy ze zneužívání ústavy a opírá se přitom o texty napsané osobnostmi, které stály u založení USA, podotýká CNN.

6. ledna 2024

Autoři: ,