19. dubna 2017 8:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Chtěl zabít co nejvíce lidí.‘ Vrah v Kalifornii měl podle policie rasový motiv

Kori Ali Muhammad  - střelec z kalifornského města  Fresno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kori Ali Muhammad - střelec z kalifornského města Fresno. | foto: Reuters

FRESNO Střelec, který v úterý zavraždil tři lidi v centru kalifornského města Fresno, měl podle policie rasový motiv. Černoch zadržený krátce po střelbě si za oběti vybral muže bílé pleti a na sociálních sítích hlásal nenávist vůči bělochům. Hledaný byl i kvůli vraždě čtvrtého muže, k níž došlo minulý týden.

Devětatřicetiletý Kori Ali Muhammad podle šéfa místní policie během 90 sekund vypálil 16 nábojů, jimiž na ulici v centru Fresna zastřelil tři lidi a dalšího člověka poranil. Jedna z obětí seděla v autě. Podle svědků použil střelec pistoli.

„Chtěl zabít co nejvíce lidí a s tím cílem vyrazil ven,“ řekl novinářům náčelník místní policie Jerry Dyer.

Muhammad podle něho při výslechu opakoval, že nenávidí bělochy. Policie vyšetřuje vraždy jako rasově motivované trestné činy. Bez ohledu na to, že Muhammad při zatýkání vykřikl „Alláh je velký“, neměl podle Dyera jeho čin nic společného s islámským terorismem.

„Objasnil, že ve skutečnosti dával najevo svou oddanost Bohu proto, že spoléhá na jeho ochranu v případě, že by se mu něco stalo,“ popsal Dyer Muhammadovo vysvětlení zmíněného zvolání.

Místní islámské centrum po střelbě uvedlo, že Muhammad nebyl jeho členem, a čin odsoudilo.

Muhammadův otec řekl listu Los Angeles Times, že syn byl přesvědčen o probíhající válce mezi černochy a bělochy a věřil, že „přichází čas bitvy“. Na sociálních sítích pod přezdívkou „Černý Ježíš“ publikoval řadu rasistických příspěvků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz