Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

CIA chtěla vyslat do Německa agenty, měli odstranit islamisty

Svět

  20:53
BERLÍN -

11. září 2001 foto: Reprofoto

Německý týdeník Der Spiegel, který zprávu přinesl, se zmínil například o hamburském obchodníkovi syrského původu Mamounu Darkazanlim, který měl mezi lety 1993 až 1998 podle německých státních zástupců vazby na představitele Al-Káidy a znal členy hamburské teroristické buňky, jež byla s útoky v New Yorku a Washingtonu spojena.

Darkazanliho jméno se objevilo v palcových titulcích po atentátech z 11. září. Státní zástupci ale neměli žádné důkazy o tom, že by německý Syřan atentátníky nějak podporoval či že by v Německu založil sám teroristickou buňku.

Po leteckých útocích z roku 2001 CIA údajně do Německa vyslala vražedné komando, které mělo Darkazanliho sledovat. "To by bylo ve státě jako Německo absolutně nemožné," řekl jeden ze zaměstnanců CIA, který se tehdy vyšetřováním zabýval.

Americká tajná služba nicméně zvažovala, že by provedla v Německu únosy údajných členů Al-Káidy. O tomto záměru se prý diskutovalo i v případě Darkazanliho. "Existovala myšlenka, že by se v Německu prováděly tajné akce. Šlo o zásahy bez vědomí Němců a Darkazanli byl jeden z těch, kteří byli na tomto seznamu," potvrdil Spiegelu jeden ze zúčastněných mužů ze CIA.

Záměr údajně vznikl v oddělení pro Evropu v Langley. "Měli jsme v plánu akce, které by byly absolutně ilegální," uvedl jeden z agentů.

Po 11. září mělo v Německu začít působit 25 agentů, kteří by se zabývali islamistickou scénou v Hamburku i jinde. Plán podle týdeníku zkrachoval mimo jiné na odporu agentů, kteří v Německu už byli. "Řekli jsme tehdy ne, protože jsme si mysleli, že se ve spřátelené zemi, kde je rozmístěno plno amerických vojáků, něco takového nemůže udělat," řekl jeden z agentů CIA.

Americké úřady dementovaly, že by CIA plánovala zabití německého Syřana.

Američtí diplomaté podle informací Spiegelu na prosincovém setkání na americkém velvyslanectví v Německu řekli, že tato obvinění jsou falešná.

Komando, které by mělo Darkazanliho odstranit, prý neexistovalo, napsal týdeník. Podle něj by se případem měl na konci ledna zabývat bezpečnostní výbor německého spolkového sněmu.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...