Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CIA vězní špičky Al Kajdy i ve východní Evropě

Svět

  15:08
WASHINGTON/PRAHA - Americká Ústřední zpravodajská služba má supertajná vězení, v nichž vyslýchá špičky teroristické sítě Al Kajda. Jeden z objektů by se měl nacházet i ve východní Evropě. Informaci zveřejnil list The Washington Post.

Není nahodou v moci CIA i šéf Al Kajdy Usáma bin Ládin? foto: Reprofoto

Podle dostupných informací se objekt nenachází na území České republiky. Ministr vnitra František Bublan potvrdil, že americká vláda zhruba před měsícem žádala Prahu o umístění některých osob zadržovaných na základně Guantánamo, ale neuspěla.

Šlo ovšem o vězně, kteří s Al Kajdou neměli nic společného. Byli jsme dotázáni, zda bychom některé osoby u nás neumístili do azylového procesu," uvedl Bublan s upřesněním, že tito lidé by byli v zemích svého původu ohroženi. ČR podle něj odpověděla negativně kvůli možným bezpečnostním rizikům.

Objekt, o kterém píše The Washington Post je součástí systému utajených věznic, který CIA zřídila před necelými čtyřmi lety průběžně v Thajsku, Afghánistánu a několika demokracií ve východní Evropě. List se odvolal na současné a bývalé americké zpravodajské představitele a diplomaty ze tří kontinentů.

Vězení jsou supertajná
The Washington Post napsal, že neuvádí jména východoevropských zemí na přání amerických představitelů. Podle nich by jejich odhalení mohlo ohrozit boj s terorismem a vystavit tyto země případnému odvetnému útoku. O existenci a umístění tajných věznic ví jen hrstka představitelů v USA a v hostitelské zemi obvykle jen prezident a špičky zpravodajských služeb.

Systém tajných věznic byl podle The Washington Post nicméně ustaven v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. S hostitelskými zeměmi CIA uzavřela dohody v roce 2002 a začátkem roku 2003. Věznice jsou podle listu klíčovým prvkem nekonvenční války CIA s terorismem, která spočívá ve spolupráci se zahraničními službami a na utajování i nejzákladnějších informací o systému před veřejností, zahraničními představiteli i skoro všemi členy Kongresu pověřenými dozorem nad tajnými operacemi CIA.

I když Pentagon vedl po skandálech v Abú Ghrajbu a na Guantánamu řadu veřejných slyšení o podmínkách vězňů ve svých zařízeních, CIA existenci svých tajných věznic ani nepřipustila, napsal The Washington Post. Tato vězení jsou označována v tajných dokumentech Bílého domu, CIA a ministerstva spravedlnosti jako "černá místa".

V objektech má být zadržováno 30 teroristických špiček
Prakticky nic se neví o tom, kdo je v nich zadržován, jak jsou vězni vyslýcháni, ani o tom, kdo rozhoduje o délce jejich věznění, napsal list. V "černých místech", která vedou agenti CIA, je asi 30 významných podezřelých z terorismu. Dalších 70 méně důležitých zadržených bylo předáno zahraničním zpravodajským službám. Jsou drženi ve věznicích spravovanými hostitelskými zeměmi s finanční pomocí CIA a někdy i pod jejím vedením.

"Zmíněných 30 zadržovaných členů Al Kajdy je izolováno od světa, nemají žádná zákonná práva a nikdo mimo CIA je nesmí vidět, nebo s nimi mluvit," řekly zdroje The Washington Post. Podle nich je důvodem pro tyto věznice fakt, že v USA je ilegální držet vězně v takové izolaci.

Stejně tak, kdyby CIA systém tajných věznic připustila, mohlo by to znamenat pro americkou vládu právní komplikace - především u zahraničních soudů - a riziko politického odsouzení doma i v zahraničí, řekli listu představitelé obeznámení s programem.

Někteří američtí zpravodajští představitelé systém obhajují s tím, že k úspěšné obraně země je potřeba, aby CIA mohla zadržovat a vyslýchat podezřelé teroristy tak dlouho, jak potřebuje a bez omezení amerického právního systému, napsal The Washington Post. Nicméně uvnitř CIA se podle něj zintenzivňuje debata o celém systému, který vyvolává obavy o legálnosti, morálnosti i praktičnosti držet i zatvrzelé teroristy v takové izolaci a tajnosti.

Agenti CIA na střední i vysoké úrovni začali před dvěma lety tvrdit, že systém není udržitelný a odvádí pozornost agentury od jejího zpravodajského poslání, napsal The Washington Post. Dvě tajná zařízení - v Thajsku a na území Guantánama - byla již v roce 2003 a 2004 uzavřena, napsal list.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat