25. listopadu 2010 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

CIA zaspala: ODS podle ní šéfuje Topolánek, ČSSD vede Paroubek

Jiří Paroubek (ČSSD) a Mirek Topolánek (ODS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek (ČSSD) a Mirek Topolánek (ODS). | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LANGLEY/PRAHA Americká špionážní služba CIA má na triku pěknou ostudu. Zatímco tvrdí, že rozsáhlou databázi o všech zemích světa World Factbook aktualizuje každé dva týdny, uvádí stále Mirka Topolánka jako šéfa ODS a ČSSD podle ní stále předsedá Jiří Paroubek.

Na neaktuálnost dat upozornily Britské listy. Kromě nepřesností v údajích o šéfech politických stran uvádí stránka CIA Moravany coby etnickou skupinu.

Nejvíce chyb má ale slavná zpravodajská služba v údajích o politických stranách. Zatímco u předsedů menších stran se nemýlí, bouři na předsednických postech největších stran přešla bez povšimnutí.

V čem se CIA mýlí?

1. Předsedou ODS je podle CIA Mirek Topolánek. Stranu přitom už od června vede Petr Nečas.

2. Předsedou ČSSD je podle CIA Jiří Paroubek. Ten přitom letos v červnu odstoupil a stranu od té doby řídí Bohuslav Sobotka.

3. V čele lidovců je podle CIA stále Cyril Svoboda. Ten přitom po volbách do sněmovny odstoupil a stranu dočasně vedla Michaela Šojdrová. Minulý víkend byl novým šéfem lidovců zvolen Pavel Bělobrádek.

4. Předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů je podle CIA stále Milan Štěch. Ten přitom ve funkci skončil už v dubnu.

Ačkoli se na stránkách CIA uvádí, že "the online Factbook is updated bi-weekly", tedy že se databáze aktualizuje co čtrnáct dní, v některých údajích se americká Ústřední zpravodajská služba očividně mýlí. Přitom informace o složení současné vlády CIA uvádí správně. Koaliční smlouva byla přitom podepsána několik týdnů po odchodu Topolánka s Paroubkem.

Zdá se, že ani s rychlostí opravy těchto chyb si Američané hlavu nelámou. Ačkoliv na ně upozornilo již několik médií, data špionážní elity zůstávají stále neaktuální.

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!