Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Američané vyzvedli sestřelený čínský balon, zveřejnili snímky operace

Americké námořnictvo vyzvedává zbytky čínského sestřeleného balonu (8. února 2023) foto: iDNES.cz

Americké námořnictvo v úterý zveřejnilo snímky z vyzvednutí částí sestřeleného čínského balónu, který podle Washingtonu sloužil ke špionážním účelům a jehož sestřelení u pobřeží Jižní Karolíny o víkendu nařídil americký prezident Joe Biden.
  7:27

Snímky námořnictvo pořídilo v neděli, tedy den poté, co balon, který podle amerických představitelů měřil zhruba 60 metrů a nesl velmi objemný náklad, sestřelil americký stíhací letoun.

Čína tvrdí, že balon, který byl spatřen minulou středu nad Montanou, byl civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu. Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina se ale Čína pomocí balonu snažila sledovat strategicky významné objekty na území USA.

Balon se podle dřívějšího sdělení Pentagonu pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety.

Velitelství amerického námořnictva zveřejnilo na svých sociálních sítích několik fotografií, na nichž jsou vidět velké kusy balonu, které jsou vytahovány na loď. V příspěvku se uvádí, že námořníci, kteří trosky v neděli vyzvedávali, jsou členy týmu specializovaného na výbušniny.

Odborníci tvrdí, že trosky balonu by mohly Spojeným státům poskytnout cenné informace o čínských sledovacích technologiích, včetně způsobu přenosu dat.

Podle úterního sdělení představitelů Pentagonu Čína po sestřelení balonu odmítla americkou žádost telefonát mezi Austinem a jeho čínským protějškem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat