28. března 2019 10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína bojuje proti znečištění. Plánuje úplně zrušit dovoz pevného odpadu

Čínská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vlajka. | foto: Shutterstock

PRAHA Čína chce příští rok snížit dovoz pevného odpadu na nulu, a zmírnit tak tamní znečištění. S odvoláním na vysokého úředníka čínského ministerstva životního prostředí to ve čtvrtek napsala agentura Reuters.

Peking, který od osmdesátých let přebíral stovky milionů tun papíru, plastů a elektronického a kovového odpadu ze zahraničí, začal tento dovoz loni omezovat. Celkově tak v roce 2018 do země přibylo o 46,5 procenta méně pevného odpadu.

„Čína dále zpřísní omezení dovozu odpadu a v roce 2020 jej chce dostat na nulu,“ řekl agentuře Reuters ředitel divize pevného odpadu ministerstva Čchiou Čchi-wen. Čínské celní orgány se loni zaměřily na pašování odpadu a stovky lidí byly v této souvislosti zatčeny, uvádí agentura Reuters. Celkem země loni podle ministerstva dovezla 22,6 milionu tun pevného odpadu.

Odpad představuje jeden z největších čínských ekologických problémů. Peking již vytvořil program „města bez odpadů“ a buduje stovky „komplexních recyklačních základen“ v celé zemi. Firmy si však podle agentury Reuters stěžují, že v Číně chybí infrastruktura a návyky, jak s odpadem nakládat. Ty jsou přitom nezbytné pro vytvoření ziskového podnikání.

ČTK