Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Desítky vojenských lodí i letadel. Čína cvičí simulovaný útok na Tchaj-wan

Čínská vojenská stíhačka J-11 letí nad Tchajwanským průlivem poblíž Pingtanu, který je nejbližší zemí pevninské Číny k ostrovu Tchaj-wan. foto: ČTK

Do tchajwanské vzdušné obranné zóny proniklo 20 čínských letounů, uvedlo tamní ministerstvo obrany. Úřad také zaznamenal aktivitu 14 čínských vojenských lodí v Tchajwanském průlivu. Podle Tchaj-peje čínská letadla a lodě provádějí cvičení simulující útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu.
  8:04aktualizováno  14:13

Podle ministerstva bylo v Tchajwanském průlivu zjištěno několik skupin čínských letadel. Některá překročila střední linii průlivu, tedy neformální hranici dělicí obě strany. Tchajwanská armáda odvysílala varování a použila letecké hlídky, námořní lodě a pobřežní rakety, aby situaci vyřešila.

Už předtím, v pátek pozdě v noci, vypálili Tchajwanci světlici, aby varovali sedm bezpilotních letounů, které kroužily na jednoho souostrovím Ťin-men a neidentifikované letadlo nad odlehlým souostrovím Ma-cu.

V případě obou odlehlých souostroví ministerstvo uvedlo, že vojáci v obou oblastech, které leží těsně u pobřeží pevninské Číny, jsou nyní v pohotovosti.

Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.

Čína v pátek také oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.

Spojené státy chtějí s Čínou dále komunikovat, aby zabránily případným nedorozuměním. Řekl to při své sobotní návštěvě Filipín americký ministr zahraničí Antony Blinken. Rozhodnutí Pekingu ukončit s Washingtonem spolupráci v klíčových záležitostech označil za nezodpovědné.

Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.

Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu. Kromě toho v pátek varovala, že uvalí na Pelosiovou sankce.

KLDR odsoudila návštěvu Pelosiové

Severní Korea (KLDR) odsoudila šéfku americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, protože při návštěvě Jižní Koreje tento týden podpořila politiku odstrašování vůči KLDR.

Severokorejská státní tisková agentura KCNA uvedla, že výroky Pelosiové jsou součástí amerického plánu eskalace napětí na korejském poloostrově. Pelosiová se také podle KCNA snaží ospravedlnit nepřátelskou americkou politiku vůči KLDR a podpořit zbrojení v USA.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat