16. května 2014 13:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína se ropné plošiny nevzdá. Navzdory protestům a obětem na životech

Tisíce Vietnamců zaútočily tento týden na čínské a tchajwanské továrny kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce Vietnamců zaútočily tento týden na čínské a tchajwanské továrny kvůli... | foto: Reuters

WASHINGTON/PEKING Čína bude pokračovat v provozování své ropné plošiny v Jihočínském moři navzdory nepokojům, které instalace těžebního zařízení vyvolala ve Vietnamu. Na tiskové konferenci v Pentagonu to ve čtvrtek řekl čínský armádní velitel, generál Fang Feng-chuej. Peking umístil těžební zařízení ve vodách, na které si dělá nárok i Vietnam. Washington varoval, že postup Číny v námořních sporech se sousedy ohrožuje americko-čínské vztahy.

Podle v pátek zveřejněné bilance Pekingu zahynuli tento týden při protičínských protestech na vietnamském území dva Číňané a více než stovka jich utrpěla zranění.

Protičínské protesty ve Vietnamu.

Protičínské protesty ve Vietnamu.

Protičínské protesty před ambasádou ČLR v Hanoji.

Protičínské protesty před ambasádou ČLR v Hanoji.

Peking: Za konflikt mohou jiní

Vietnamský prezident Truong Tan Sang ve čtvrtek vyzval Čínu, aby ropnou plošinu z Jihočínského moře odstranila. Čínský generál Fang Feng-chuej to ale na čtvrteční tiskové konferenci s šéfem amerického sboru náčelníků štábů Martinem Dempseym v Pentagonu odmítl a prohlásil, že vrtná souprava se nachází v čínských teritoriálních vodách. Konflikty v Jihočínském moři podle něj vyvolávají ostatní země v regionu.

Podle agentury Reuters Fang vyzval Spojené státy k objektivnímu pohledu na situaci, kterou podle Číny rozjitřila i americká vojenská angažovanost v Asii. Americký viceprezident Joe Biden a další američtí představitelé ale čínskému generálovi řekli, že chování Pekingu v námořních sporech je nebezpečné a musí přestat. Washington si podle nich klade otázku, zda ještě může s Pekingem v Asii spolupracovat.

Kvůli nedávné instalaci čínské ropné plošiny v Jihočínském moři pokračují ve Vietnamu protičínské nepokoje. Ty si vyžádaly podle některých zdrojů až 21 mrtvých. Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že při protestech přišli o život dva Číňané a více než 100 jich bylo zraněno. Po dvou bouřlivých dnech ve Vietnamu zatím panuje klid, uvedla agentura AFP.

VÍCE ZDE:

Čínský ministr obchodu se má setkat se svým vietnamským protějškem k jednání o nepokojích, při nichž demonstranti tento týden ve Vietnamu zapalovali a drancovali čínské a další zahraniční továrny. Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním výrobcem mobilních telefonů na světě, uvedla, že dala dělníkům ve vietnamských továrnách z bezpečnostních důvodů od soboty třídenní volno.

Vietnamské úřady dnes podle agentury AFP rozeslaly občanům krátké textové zprávy, v nichž je vyzývají k "patriotismu a obraně suverenity země v souladu se zákonem".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!