Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čína kvůli Pelosiové ukončí spolupráci s USA v řadě oblastí, včetně jednání o klimatu

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová opustila Tchaj-wan. (3. srpna 2022) foto: Reuters

Čína kvůli návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ukončí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně klimatu a vojenství. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo zahraničí. Úřad již dříve informoval, že uvalí neupřesněné sankce na Pelosiovou a její nejbližší rodinu.
  14:27

Čína pozastaví jednání o klimatu, dialog mezi vojenskými představiteli USA a Číny, přeshraniční spolupráci týkající se kriminality, jednání o námořní bezpečnosti a vztahy v oblasti imigrační a protidrogové politiky.

Dialog okolo změny klimatu a boje proti obchodu s drogami, jako je fentanyl, patřil mezi oblasti, v nichž obě země našly společnou řeč, uvedla agentura AP. Pozastavení této spolupráce ze strany Pekingu by mohlo mít významné dopady na úsilí, které země vynaložily na to, aby dosáhly v těchto otázkách pokroku.

Armáda Číny manévruje okolo Tchaj-wanu, její lodě a letadla opakovaně překračují dělící průliv

Čína a Spojené státy jsou největšími světovými znečišťovateli klimatu, společně produkují téměř 40 procent všech emisí z fosilních paliv. Jejich vrcholní diplomaté pro klima, John Kerry a Sie Čen-chua, udržovali úzké vztahy, které se datují až k Pařížské dohodě, jež byla schválena díky průlomovým jednáním mezi nimi a dalšími stranami.

Čína se po Kerryho urgencích na loňském globálním klimatickém summitu OSN v Glasgow zavázala, že bude s USA intenzivně spolupracovat na snižování emisí. Kerry však Čínu nedokázal přesvědčit, aby výrazně urychlila odklon od spotřeby uhlí.

Pelosiová se stala nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let. Peking považuje Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky „jedné Číny“ na ostrově neexistuje samostatná politická entita a Peking se staví proti tomu, aby ostrov vedl vlastní jednání se zahraničními vládami. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat