Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Milovat komunistickou stranu, dobře jíst a dostatečně spát. Čína stanovila, jak mají rodiče vychovávat děti

Rodiče se musí dětem více věnovat, nařídila čínská vláda. foto: Profimedia.cz

V Číně platí od začátku roku nová legislativa o rodičovství, která párům říká, jak mají vychovávat své děti. Mají se postarat zejména o to, že jejich ratolesti budou milovat komunistickou stranu, dobře jíst a dostatečně spát. Vyrůst z nich mají všestranní socialisté. Vláda chce rodiče rovněž přimět k tomu, aby se svými dětmi trávili více času a šetřili prarodiče.
  20:27

„Zákon má směřovat celou společnost k tomu, aby kladla důraz na rodinu a rodinnou výchovu k posílení rodinného štěstí a společenské harmonie, k pěstování všestranných budovatelů a dědiců socialismu,“ uvedla vláda.

Nová legislativa deklaruje, že rodiče jsou se státní podporou „povinni rodinnou výchovu provádět“. Zákon přichází poté, co prezident Si Ťin-pching koncem minulého roku zdůraznil, jak je výchova v rodině důležitá. Zmírnit chce také zátěž, která je nyní kladena na vzdělávací instituce.

„V nové éře povýšíme rodinnou výchovu na státní záležitost,“ popsal státnímu deníku Legal Daily vedoucí parlamentní komise pro legislativní záležitosti Kuo Lin-mao. 

Ti, kteří směrnice poruší, se nemusí bát pokuty ani vězení. Místní úředníci, zaměstnavatelé či pracovníci škol však mají povinnost na jakékoli selhání rodičů při výchově upozornit. Následně jim mohou uložit absolvování kurzu, jak si správně počínat v souladu se zákonem. 

Vláda se zákonem podle listu The Times rovněž snaží rodiče přimět, aby výchovu nenechávali tolik na starší generaci.  

Podle charitativních organizací je nyní nejméně sedm milionů dětí na čínském venkově v péči svých prarodičů, zatímco jejich rodiče odešli za lépe placenou práci do velkých měst. Studie těchto organizací naznačují, že tyto děti jsou svým rodičům často odcizené a rovněž čelí většímu riziku tělesného i duševního týrání.

Další zásah do rodinného života, říkají někteří

Legislativu, která po rodičích také chce, aby se dětem více věnovali, mnozí oslavují jako prostředek k řešení problému rodin, které nechávají výchovu ratolestí na učitelích či prarodičích. Jiní však argumentují, že rodiče musí pracovat dlouhé hodiny daleko od domova proto, aby své děti uživili. Kritici se rovněž obávají, že zákon některé od rodičovství zcela odradí. 

Někteří pak zákon považují jen za další snahu Pekingu o regulaci soukromého života. Vláda mimo jiné po desetiletí rozhodovala o tom, kolik potomků lidé mohou mít. Politiku jednoho dítěte ukončila v roce 2015 po dlouhých 35 letech. Od loňského roku pak mohou mít páry až tři děti.

Nejvyšší prioritou v rodinné výchově je nicméně podle listu South Morning China Post loajalita ke komunistické straně. „Rodiče a další opatrovníci musí učit děti milovat stranu, milovat zemi, milovat lidi, milovat kolektiv, milovat socialismus a chránit národní jednotu,“ píše se v něm například.

Rodiče také žádá, aby děti nabádali ke konání dobrých skutků, úctě ke starším nebo vzájemné pomoci. Legislativa taktéž rodičům nařizuje, aby svým dětem stanovili přiměřený rozvrh učení, odpočinku, her a cvičení. Uchránit je mají také od závislostí na internetu či videohrách. 

Autor: