Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Čína rozhodla: Tibet povede bývalý voják

Svět

  10:56
PEKING - Čína do úřadu guvernéra Tibetu dosadila bývalého vojáka. Po největších nepokojích za posledních několik desítek let, tak potvrdila nesmlouvavou politiku, kterou hodlá v tomto himálajském regionu i nadále uplatňovat, napsala agentura AP.

Nový guvernér Tibetu Padma Čhöling foto: Reuters

Padma Čhöling, který sloužil v čínské lidové armádě 17 let, dnes převzal svůj spíše formální úřad a stal se tak nejvýše postaveným etnickým Tibeťanem v místní vládě.

Jeho předchůdce, vystudovaný inženýr Čhampa Phüncchog, byl jmenován šéfem tibetského zákonodárného sboru. Dosavadní předseda parlamentu odstoupil kvůli důchodovému věku.

Podle všeho by změna neměla nijak ovlivnit politiku v Tibetu, protože faktickou moc tam stále má šéf výboru komunistické strany Čang Čching-li. Ten výrazně zpřísnil kontrolu nad politickými i společenskými organizacemi, svobodou projevu i správou buddhistických klášterů.

Pod nadvládou Číny
Politika vůči Tibetu se vytváří v nejvyšších kruzích čínské ústřední vlády kolem prezidenta a generálního tajemníka komunistické strany Chu Ťin-tchaa. Prezident sám vykonával funkci stranického šéfa v Tibetu v letech 1988-92.

Čína anektovala Tibet v roce 1949 po komunistické revoluci. Prohlašuje, že tento region byl čínským územím několik staletí. Ovšem Tibeťané to odmítají a připomínají, že Tibet byl samostatným státem.

Po neúspěšném povstání v roce 1959 odešel do indického exilu tibetský duchovní vůdce dalajlama, který usiluje o plnou autonomii pro Tibet v rámci Číny. Peking jej však obviňuje ze separatismu. Tibeťané si stěžují na kulturní, společenský, hospodářský i náboženský útlak.

Autor: