Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Drahý příteli. Si se dočkal od Putina vřelého přijetí, mluvili spolu čtyři hodiny

Svět

  11:18aktualizováno  19:55
Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí dorazil do Kremlu na neformální schůzku se svým protějškem Vladimirem Putinem. Putin označil postoj svého kolegy k mezinárodní situaci za vyvážený. Uvedl také, že se Rusko zabývalo čínským návrhem na vyřešení konfliktu na Ukrajině a že je otevřené jednání.

Jednání čínského a ruského prezidenta mezi čtyřma očima skončilo po čtyřech a půl hodinách, oznámila ruská agentura TASS. Dodaly, že čínský host v Putinově doprovodu opustil Kreml a oba prezidenti krátce pohovořili ještě u automobilu čínského prezidenta. Znovu se setkají v úterý.

„Můj drahý příteli, jsem velmi rád, že jsem v Kremlu. Čína si velmi cení vztahů s Ruskem. Tyto kontakty mají dějinnou logiku,“ prohlásil Si na úvod setkání. Putinovi také poděkoval za to, že Rusko podle něj Čínu podporuje.

Ruský prezident Siovi sdělil, že se podrobně seznámil s čínskými návrhy na řešení „akutní krize na Ukrajině“ a vnímá je s respektem. „Samozřejmě, že budeme mít možnost to probrat,“ prohlásil Putin. Ten také uvedl, že Rusko Číně „mírně závidí“ její rychlý rozvoj v posledních desetiletích. „Čína vytvořila efektivní systém pro rozvoj ekonomiky a posílení státu,“ uvedl Putin.

Oba státníci si v úvodu schůze vyměňovali poklony a opakovaně používali oslovení „přítel“. Putin pogratuloval svému čínskému protějšku k obhájení funkce ve volbách. Čínský lídr pak vyjádřil přesvědčení, že Putin taktéž napřesrok uspěje ve volbách, a prohlásil, že Rusko pod Putinovým vedením v posledních letech dosáhlo značných úspěchů. Státníci se po přivítání odebrali na společnou večeři, po které zahájí jednání.

Čínský prezident Si Ťin-pching na schůzce se svým protějškem Vladimirem Putinem v Kremlu (20. března 2022)

„Vím, že příští rok se ve vaší zemi uskuteční další prezidentské volby. Díky vašemu vedení dosáhlo Rusko v posledních letech značných úspěchů a rozkvětu. Jsem přesvědčen, že ruský lid vás silně podpoří ve vašich dobrých záměrech,“ řekl Si. Šéf Kremlu dosud neoznámil, zda bude kandidovat.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov rychle poukázal na to, že Si Ťin-pching konkrétně nehovořil o Putinově účasti ve volbách v příštím roce, ale dodal, že Kreml může jen sdílet jeho důvěru, že Rusové podporují Putina.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov rychle poukázal na to, že Si Ťin-pching konkrétně nehovořil o Putinově účasti ve volbách v příštím roce, ale dodal, že Kreml může jen sdílet jeho důvěru, že Rusové podporují Putina.

Deník Kommersant připomněl, že s možností Putinova znovuzvolení počítá novelizace ústavy, schválená v roce 2020 v referendu. Příští prezidentské volby by se měly konat 17. března 2024. Podle deníku v lednu v Kremlu začaly přípravy na volby.

Bránění světového řádu

Si po příletu do Moskvy avizoval, že Peking je připraven po boku Ruska „bránit světový řád založený na mezinárodním právu“. Čínský prezident je prvním zahraničním vůdcem, který si s Putinem potřásl rukou od chvíle, co Mezinárodní trestní soud (ICC) v pátek na šéfa Kremlu vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

„Ukrajina bude figurovat na pořadu dne,“ řekl k obsahu pondělních jednání mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten zároveň obvinil USA ze „zdržování“ ohledně urovnání situace na Ukrajině, Washington podle něj neumožňuje zpomalení bojů. USA a další západní země poskytují Kyjevu zbraně, aby se země mohla ruské invazní armádě bránit.

„Rozhovory s čínským prezidentem by mohly přinést nový přístup k bojům na Ukrajině. Jsem si jist, že se náš a čínský vůdce podělí o svá hodnocení situace,“ prohlásil v pondělí Putinův poradce Jurij Ušakov.

Čína se nechová zodpovědně, tvrdí USA

Agentura AP třídenní návštěvu čínského prezidenta v Moskvě vnímá jako významnou diplomatickou podporu ruské hlavě státu v jeho konfrontaci se Západem. Peking se oficiálně k válce staví neutrálně, vpád ruských vojsk na Ukrajinu ale odmítl odsoudit.

USA se obávají, že by mohl Rusku začít poskytovat vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena Cesta Si Ťin-pchinga do Moskvy naznačuje, že Čína necítí zodpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině.

„To, že prezident Si cestuje do Ruska jen několik dní poté, co Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na prezidenta Putina, naznačuje, že Čína necítí žádnou zodpovědnost hnát Kreml k zodpovědnosti za zvěrstva spáchaná na Ukrajině a... radši by jim poskytovala diplomatické krytí, aby v páchání těchto zločinů pokračovali,“ řekl Blinken při tiskové konferenci ve Washingtonu.

Peking v den výročí invaze na Ukrajinu 24. února představil dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídl, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzval ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásil k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.

Blinken uvedl, že jakýkoli plán, který není postavený na respektování ukrajinských hranic, je přinejlepším „zdržovací taktikou“. „Svět by se neměl nechat zmást žádným taktickým manévrem Ruska, podporovaným Čínou nebo kteroukoli jinou zemí, s cílem zastavit válku podle jeho představ,“ řekl šéf americké diplomacie.

„Ukrajina už přišla se spravedlivým mírovým vzorcem. Je-li Čína odhodlána podpořit ukončení války... může jednat s (ukrajinským) prezidentem Zelenským... a využít svůj vliv k donucení Ruska stáhnout své síly,“ dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci už dříve uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v pondělí zopakoval ukrajinskou pozici: „Vzorec pro úspěšnou realizaci čínského ‚mírového plánu‘. Prvním a nejdůležitějším bodem je kapitulace nebo stažení ruských okupačních sil z ukrajinského území v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN,“ uvedl Danilov.

Návštěva v Moskvě je pro čínského vůdce prvním setkáním s ruským prezidentem od loňského září, kdy se oba sešli na okraj regionálního summitu v Uzbekistánu. Loni se Putin zúčastnil zahájení zimní olympiády v Pekingu. S čínským prezidentem se setkal krátce před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...