Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelenskyj zve Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Pád Bachmutu zvýší volání po míru, tuší

Svět

  9:15aktualizováno  14:47
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy. Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro ukončení války.

„Jsme připraveni ho přivítat,“ řekl Zelenskyj agentuře AP, jejíž zpravodajové ho doprovázeli při cestě vlakem po Ukrajině. Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku Si se Zelenským nehovořil, připomněla agentura Reuters.

Minulý měsíc Čína zveřejnila 12bodový plán „politického řešení ukrajinské krize“. Mimo jiné v něm vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzvala ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásila k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.

Zelenskyj v reakci už dříve uvedl, že Kyjev by měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, zároveň ovšem upozornil, že s některými body nesouhlasí. Některá americká média mezitím informovala, že Si by měl po své návštěvě Moskvy se Zelenským telefonicky hovořit.

Na otázku, zda Si přijme pozvání od Zelenského, či zda mu bylo pozvánka oficiálně předána, odpověděla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning, že k této věci nemá k dispozici žádné informace. Uvedla však, že Peking udržuje „komunikaci se všemi zúčastněnými stranami, včetně Ukrajiny“.

Si o konfliktu na Ukrajině jednal minulý týden s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rozhovory však nepřinesly bezprostřední pokrok v otázce ukončení války.

Co bude, pokud Rusko získá Bachmut...

Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP také zopakoval odhodlání Ukrajiny dále bránit Ruskem obléhané město Bachmut, které je podle Reuters dějištěm nejkrvavější pěchotní bitvy od druhé světové války. Uvedl, že Putin by dobytí města mohl „prodat“ ruské společnosti, ale i Číně nebo Íránu, jako ruské vítězství. „Pokud ucítí krev – ucítí, že jsme slabí – bude tlačit, tlačit a tlačit,“ řekl ukrajinský prezident na adresu Putina.

Zelenskyj vyjádřil obavy, že v případě ukrajinské porážky u Bachmutu by on sám tlak pocítil rychle – jak ze strany mezinárodního společenství, tak uvnitř své vlastní země. „Naše společnost se bude cítit unavená. Naše společnost mě bude tlačit k tomu, abych s nimi (s Ruskem) uzavřel kompromis,“ dodal.

Ukrajinský prezident také uvedl, že se bojí politických změn ve Washingtonu a jejich možných dopadů na válku Ukrajiny s Ruskem. S největší pravděpodobností odkazoval na nechuť pomoci Ukrajině u části Republikánské strany. Skepsi vyjadřuje především křídlo soustředěné kolem exprezidenta Donalda Trumpa. I jeho možný soupeř v prezidentský volbách, Floridský guvernér Ron DeSantis, prohlásil, že obrana Ukrajiny není životní zájem USA. Svá slova pak však zmírňoval.

„Spojené státy opravdu rozumí tomu, že když nám přestanou pomáhat, nevyhrajeme,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Máte obavy, že by se vítězství republikánského kandidáta v amerických prezidentských volbách negativně projevilo na západní pomoci Ukrajině?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano.2915
Ne.812

Ukrajinský prezident poděkoval za západní pomoc s výzbrojí nutnou pro úspěšnou obranu proti Rusku. Současně ale připomněl, že část slíbených zbraní Ukrajina dosud nedostala, například systémy protivzdušné obrany Patriot. Upozornil rovněž, že jedna evropská země poslala Kyjevu jiný systém protivzdušné obrany, který je ale nefunkční a musí se „znovu a znovu“ opravovat. Jméno země neuvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!