Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Odehnali jsme torpédoborec z USA, tvrdí čínská vláda. Američané to popírají

ilustrační snímek foto: Reuters

Americký torpédoborec podle čínské armády nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Armáda tvrdí, že jej sledovala a „odehnala“. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. K podobnému incidentu došlo už loni. Američané incident popírají.
  7:53

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž „narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty“.

Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. „USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje,“ stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Po podobném incidentu z loňského léta USA uvedly, že v Jihočínském moři působí v rámci svobodné plavby a že Peking, jehož nároky jsou neoprávněné, toto právo omezuje. Čína tehdy prohlásila, že žádná práva ani svobody neporušuje a Spojené státy obvinila, že záměrně vyvolávají napětí.

25. prosince 2015

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.