Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Číňané fandí vrahovi na útěku. Policie za jeho likvidaci vypsala vysokou odměnu

Čínská policie. Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Čínské úřady pátrají po muži jménem Ou Ťin-čung, který údajně zabil své dva sousedy v rybářské vesnici v prefektuře Pchu-tchien. Za potvrzení jeho smrti nabídly i finanční odměnu. Hledaný pětapadesátiletý muž má ale podporu části veřejnosti, která jej vnímá jako oběť dlouhodobé nespravedlnosti.
  17:56

Sociální sítě jsou zaplaveny příspěvky, které vyjadřují uprchlému muži podporu. „Strýčku, utíkej pryč. Doufejme, že i ve zbytku svého života stále najdeš štěstí,“ píše se v jednom příspěvku na čínské sociální platformě Weibo.

„Od oběti k pachateli. Tragédie Ou Ťin-čunga mě dusí,“ napsal populární bloger Jen-šu-lou v široce sdíleném příspěvku, než jej smazali cenzoři. „Zákon je od toho, aby obrátil špatného člověka v dobrého, spíše než aby z dobrého člověka udělal špatného,“ stojí v něm také.

Policie vnímá Oua jako hlavního podezřelého z útoku, při kterém přišel o život sedmdesátiletý muž a jeho snacha a třicetiletý vnuk a desetiletý pravnuk byli zraněni. Všechny oběti žily poblíž Oua.

Úřady nezveřejnily podrobnosti incidentu. V čínských médiích a na sociálních sítích se však začaly objevovat neoficiální popisy události podle výpovědí místních.

Ou měl se sousedy dlouhodobé územní spory. Odstartovala je jeho snaha postavit nový dům poté, co ten starý zbořil. Muž tvrdil, že má povolení od místní vlády, ale jeho sousedé přesto blokují stavební práce.

Do sporu se vložily místní úřady, ale bez výsledku. Ou se pokoušel na svou stranu získat média, policii, vládu i veřejnost, zatímco žil v malém nouzovém přístřešku. Podle některých neověřených zpráv s ním žila i devětaosmdesátiletá matka. 

Číňan uvěznil muže v rakvi, aby jej rodina mohla zpopelnit místo příbuzného

„Neměla by vláda ochraňovat běžné lidi? Proč jsou bohatí a mocní tak arogantní,“ psal Ou na čínskou sociální platformu Weibo. „Pokud tohle vidíte, prosím, pomozte nám,“ psal starostovi Pchu-tchienu.

Spor vyvrcholil 10. října poté, co tajfun poškodil Ouův přístřešek. Vítr část z něj zanesl na sousední pozemek. Ou se pohádal se sousedy o to, kdo může trosky sebrat. Konfrontace přerostla v násilí, když Ou vytáhl nůž.

Sympatie veřejnosti

Po zveřejnění zprávy o činu se na čínském internetu okamžitě zvedla vlna solidarity. Uživatelé poukazovali na podmínky, ve kterých Ou žil, a hněvají se na místní úřady, že mu nepomohly. Hashtag s Ouovým jménem měl na Weibo více než 7 milionů zobrazení, než cenzoři zasáhli a smazali jej.

Podezření, že sousední rodinný klan má vazby na místní úřady, posílila výzva policie. Za poskytnutí vodítek k nalezení živého uprchlíka nabídla 20 tisíc jüanů (68 200 korun), ale za jeho mrtvé tělo 50 tisíc jüanů (170 500 korun). Podle kritiků policie tímto způsobem usiluje o zabití Oua.

Klan odmítá, že by jakýmkoliv způsobem Oua šikanoval nebo že by měl na místní správu speciální vazby.

Čína čelí vlně útoků noži. Během posledního muž zabil šest lidí

Ou si sympatie veřejnosti získal i neověřenými zprávami, že zachránil potápějícího se člověka nebo že pomohl zbídačeným delfínům.

Experty vyjádření podpory nepřekvapila. Podle lidskoprávního právníka Liou Siao-jüana jsou spory o půdu v Číně poměrně časté a mnozí se ocitli v Ouově situaci. „Je to těžká lekce pro místní vládu. Pokud nebudou věnovat pozornost sporům a stížnostem lidí, konflikty mohou snadno eskalovat.“

Ze státních médií ovšem zaznívá tvrdé odsouzení. „V dnešní Číně neexistuje morálka, který by bránila takové vražedné akty jako ten Ouův,“ napsal šéfredaktor státního deníku Global Times Chu Si-ťin. „Celá společnost by měla bezpodmínečně odsoudit jeho zabíjení.“

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat