Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Všímejte si nápisů na respirátorech, mohou mít různou účinnost. V čem se liší KN95 od FFP2

Svět

  5:00
Praha - Na českém trhu se úspěšně prodávají výrazně levnější respirátory KN95 či N95, které nemají evropskou atestaci. S doporučenou ochranou třídy FFP2 nemají kromě podoby nic společného. Podle Vladimíra Ždímala z Akademie věd ČR je chybou považovat oba výrobky za stejně kvalitní.

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Vypadají skoro stejně, ale rozdíl je podle odborníků výrazný. Řeč je o čínských respirátorech bez evropské certifikace, které se na českém trhu běžně objevují pod označením KN95. Vláda je navíc lidem důrazně doporučuje stejně jako respirátory třídy FFP2, které naopak evropskou normu splňují, upozornil server iRozhlas.cz.

„Pro laika vypadají velmi podobně, ale jsou tam výrazné odlišnosti například při testování,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd, který se dlouhodobě zabývá filtračními vlastnostmi materiálů.

Majitelka plzeňské lékárny U Bílého jednorožce na náměstí Republiky Jana...
Jak poznat respirátor FFP2.

„V lednu jsem vydal dokument, který vyvrací, že by KN95 byl stejný jako evropský FFP2 na základě odborných argumentů. Ty evropské respirátory mají vyšší kvalitu ochrany z hlediska nositele než ty asijské,“ vysvětluje Ždímal s tím, že by bylo nesprávné tyto respirátory přijímat jako stejně kvalitní.

Nanotechnologové se zlobí

Zásadní rozdíl je v tom, že zatímco čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky, evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic, ale též parafinovým olejem. Ten tvoří v aerosolu miniaturní kulové kapičky, jež konkrétně v případě pandemie onemocnění covid podstatně lépe simulují situaci záchytu mikroskopických kapének.

Prodej respirátorů s mimoevropskými certifikáty ostře kritizuje Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. „Pokud produkty s mimoevropským označením KN95 a N95 (čínská, respektive americká norma – pozn. ed.) nemají současně evropský certifikát opravňující i k označení FFP2, nesmějí se na českém, respektive evropském trhu prodávat. Tolerance a podpora nelegálního prodeje výrobků bez evropského certifikátu deklarovaná ve výstupech české vlády je ostudná. Je to otázka zdraví,“ uvádí předseda výkonné rady asociace Jiří Kůs. V Česku se přitom za měsíc vyrobí až 20 milionů respirátorů, proto není podle Kůse nutné dovážet tyto produkty ze zahraničí.

V Česku přestala Česká obchodní inspekce přijímat žádosti o podobné výrobky již loni v červnu. Dočasné odpuštění daně z přidané hodnoty se však nevztahuje jen na respirátory třídy FFP2 a vyšší, nýbrž i na ty s označením N95 nebo KN95.

Jak poznat kvalitní respirátor

Na respirátoru by mělo být napsáno, že se jedná o FFP2, a písmena CE s čtyřmístným číslem, což je označení konkrétní zkušebny, v níž byl certifikovaný. Pod tím by ještě měla být uvedená norma EN 149 a k tomu nějaký dodatek. Nápis by měl být na svrchní straně respirátoru nesmazatelně vytištěný.

„Celá řada online prodejců označuje respirátory jako FFP2/NK95. Podle toho by se ale spotřebitel neměl řídit a vždy by si měl ověřit, co je napsáno na konkrétním produktu. Cena respirátoru KN95 se pohybuje kolem deseti korun za kus, ten s evropskou certifikací může stát kolem 50 korun,“ vysvětlil Kůs. Respirátory by se ovšem měly pravidelně měnit. Pokud mají nanovlákennou vrstvu, vydrží déle, stejně tak i nanoroušky, které Kůs doporučuje hned po respirátoru.

Respirátory N95 bez evropského certifikace u nás prodává například řetězec Globus. „Podporujeme dostupnost ochranných pomůcek na boj s pandemií výhodnou cenou respirátorů třídy FFP2 a KN95, v nabídce máme například kusová balení za cenu 11,90 koruny. Můžeme potvrdit, že na příznivou cenu zákazníci reagují zvýšeným zájmem. Nákup těchto ochranných pomůcek nelimitujeme počtem nakoupených kusů na osobu, a zákazníci tak mohou pořídit libovolné množství pro svou potřebu,“ řekla pro Lidovky.cz Lutfia Volfová, mluvčí Globusu.

Naopak řetězce Lidl, Billa nebo Kaufland mají údajně v nabídce pouze respirátory s evropskou certifikací. Stejně tak i lékárenská síť Dr. Max. „Všechny respirátory v naší nabídce mají platnou evropskou certifikaci,“ ujistil mluvčí Dr. Max Michal Petrov.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat