Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínská plavidla ohrožovala loď USA

Svět

  15:24
WASHINGTON - Čínská plavidla ohrožovala z nebezpečné blízkosti neozbrojenou loď amerického vojenského námořnictva. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Podle agentury AP vláda prezidenta Baracka Obamy protestuje u čínského kabinetu. Oficiální protest má být předán čínskému vojenskému atašé na schůzce v Pentagonu.
Americká loď - ilustrační foto.

Americká loď - ilustrační foto. foto: ČTK

Ministerstvo obrany uvedlo, že čínské lodě pluly a manévrovaly nebezpečně blízko a zdálo se, že se snaží americkou posádku zastrašit. Oficiální činitelé americké vlády uvedli, že tento incident následoval po několika dnech čím dál tím agresivnějšího jednání čínských lodí v oblasti.

Do incidentu se zapojilo pět čínských plavidel, která obklopila americkou loď USNS Impeccable, nevyzbrojené plavidlo s civilní posádkou obchodního námořnictva, které v neděli provádělo průzkum oceánu v mezinárodních vodách v Jihočínském moři, asi 120 kilometrů od ostrova Chaj-nan, uvedl Pentagon.

"Čínské lodi obklopily USNS Impeccable, dvě z nich se přiblížily na šestnáct metrů. Jejich posádka mávala čínskými vlajkami a vyzývala Impeccable, aby opustila oblast," uvedli činitelé amerického ministerstva obrany. "Protože záměry lodí nebyly jasné, pokropila Impeccable jedno z plavidel z hasící hadice, aby se chránila," dodává prohlášení Pentagonu.

"Čínská posádka se svlékla do spodního prádla a pokračovala v přibližovacím manévru až na vzdálenost osmi metrů." Posádka Impeccable vysílačkou oznámila čínským lodím, že oblast opouští a požádala o bezpečnou cestu pro odplutí. Krátce poté se ale dvě čínské lodi zastavily přímo před americkým plavidlem a přiměly ho k nouzovému zastavení. Číňané navíc naházeli kusy dřeva do plavební trasy americké lodi, upřesnil Pentagon.

Incident následoval jen týden poté, co Čína a USA obnovily vojenské konzultace, které Peking na pět měsíců přerušil kvůli americkému prodeji zbraní na Tchaj-wan. Odehrál se také v době, kdy má do Washingtonu tento týden dorazit čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch', který bude jednat s americkými představiteli.

Událost připomíná první zahraničně-politickou krizi, kterou musel tehdejší americký prezident George Bush řešit krátce po svém nástupu do úřadu v dubnu 2001. Čína tehdy přinutila k přistání americký špionážní letoun a zadržela jeho posádku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat