Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Čínská vláda již nesrovnává děti s prasaty

Svět

  8:22
PEKING/PRAHA - „Dům bude zbořen, kráva odvedena, nebude-li výzva k potratu vyslyšena!“ Nebo: „Další dítě znamená další hrob!“ Podobně drsné výzvy museli léta číst čínští zemědělci. Vláda je tak zastrašovala před porušováním populační politiky, která od roku 1979 zakazuje rodinám mít více než jedno dítě. Za tu dobu ale čínská vláda některé příkazy zmírnila.

Státní plánovací komise úředníkům nařídila, aby zakázali všechny hrubé a necitlivé slogany foto: ČTK

Vesničané tak dnes mohou mít děti dvě. Tedy za předpokladu, že je jejich prvorozené dítě ženského pohlaví.

Čínští zemědělci již stovky let upřednostňují mužské potomky, protože ti zastanou tvrdou práci na poli a dokážou se o své rodiče ke stáru postarat. Na vesnicích tak docházelo (a stále dochází) k vraždám novorozenců ženského pohlaví. Čínské páry jednoduše dělají místo pro chlapce.

Úřady na příkaz čínských vládců začaly těmto praktikám (vedle výjimky dvou dětí, pokud prvně narozené je dívka) čelit i povzbudivými hesly na billboardech. „Chlapec i dívka jsou pro rodiče stejnými radostmi srdce“ stojí dnes na jednom z nich.

Čínská vláda přikázala úřadům na venkově, aby zjemnily slogany na všech reklamních tabulích. Státní čínská plánovací komise podle agentury Nová Čína úředníkům nařídila, aby „zakázali všechny hrubé a necitlivé slogany“. Úředníci nyní mají na výběr ze 190 zbrusu nových sloganů. Nová Čína uvedla několik příkladů. Místo hesla „Chovejte více prasat než dětí“ se tak má například ujmout slogan: „Matička země je příliš unavena, než aby mohla živit další děti.“

Čínští vládci ke svému novému kroku měli přistoupit po rostoucích stížnostech a odporu veřejnosti. Nejedná se přitom až tolik o to, že by byli zemědělci pobouřeni texty na reklamních panelech. Spíše jim vadí policejní akce proti těm, kteří porušují populační zákon. Místní média například nedávno napsala, jak v okrese Po-paj místní úředníci museli od lidí, již zákon porušili, vybrat pokuty. Ty se podle agentury AP pohybují v astronomické výši 1300 dolarů. Zemědělci přitom měsíčně vydělávají jen něco mezi 60 a 100 dolary. Ti, kteří v Po-paj nemohli zaplatit, čekal trest: policie zabavila jejich majetek a poté nařídila zbourat jejich domy.


Další podrobnosti
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Témata: vláda, Čína

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!