Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína vyslala vojenskou loď na Srí Lanku. Indie protestuje, bojí se čínské základny

Čínská vojenská loď Juan Wang 2 v přístavu Waitemata v novozélandském Aucklandu dne 27. října 2005. foto: Gadfium, public domainCreative Commons

Čína v pátek apelovala, aby se jiné státy zdržely zasahování do jejích legitimních námořních aktivit. Stalo se tak poté, co Dillí vyslovilo znepokojení nad plánovanou návštěvou čínské vojenské lodi ve srílanském přístavu, který se nachází na jihu ostrova, informovala agentura Reuters.
  10:07

Indie se obává, že Čínou vybudovaný a pronajatý přístav Hambantota na Srí Lance bude využíván jako vojenská základna. Přístav za 1,5 miliardy dolarů (36 miliard korun) se nachází v blízkosti hlavní námořní trasy z Asie do Evropy.

Podle údajů o lodní dopravě společnosti Refinitiv Eikon je čínská loď Juan Wang 5 již na cestě do Hambantoty a měla by k ostrovnímu státu, který sužuje nejhorší hospodářské krize za posledních sedm desetiletí, připlout 11. srpna.

Mluvčí indického ministerstva zahraničí ve čtvrtek pozdě večer uvedl, že vláda plánovanou návštěvu čínské lodi sleduje, a dodal, že Dillí bude chránit své bezpečnostní a hospodářské zájmy. Indie již ve čtvrtek vyjádřila srílanské vládě nesouhlas s návštěvou lodi.

Zahraniční bezpečnostní analytici popisují plavidlo Juan Wang 5 jako jednu z lodí nejnovější generace, která slouží nejen ke sledování vesmíru, ale používá se i k monitorování startů satelitů, raket a mezikontinentálních balistických raket. Výroční zpráva Pentagonu o modernizaci čínské armády uvádí, že lodě Juan Wang provozuje Čínská lidové osvobozenecká armáda (PLA).

Juan Wang 5 má v Hambantotě kotvit týden a během srpna a září bude provádět sledování vesmíru, kontrolu družic a výzkumné sledování v severozápadní části oblasti Indického oceánu, uvedla na svém webu srílanská poradenská společnost Belt & Road Initiative Sri Lanka.

Zadlužený stát pronajal přístav na 99 let Číně

Srí Lanka formálně předala komerční aktivity ve svém hlavním jižním přístavu a pronajala jej na 99 let čínské společnosti v roce 2017, protože měla problémy se splácením svého dluhu Číně. Ta je jedním z největších věřitelů Srí Lanky, připadá na ni asi deset procent zahraničního dluhu ostrova, a financovala také letiště, silnice a železnice.

Srí Lanka si Indii rozhněvala již v roce 2014, kdy umožnila čínské ponorce a válečné lodi zakotvit v Kolombu. Indie poskytla Srí Lance jen v letošním roce podporu ve výši téměř čtyř miliard dolarů (94 miliard korun).

Vztahy mezi Indií a Čínou jsou napjaté od doby, kdy před dvěma lety na jejich hranici došlo k ozbrojeným střetům, při nichž zahynulo nejméně 20 indických vojáků a čtyři čínští vojáci. Události vedly k masivnímu posílení vojenských jednotek na obou stranách.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...