6. srpna 2018 18:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je to vražda, napsal. Čínský autor krimi románů sám zabíjel, dostal trest smrti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Liu Jongbiao a jeho komplic Wang Mouming u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liu Jongbiao a jeho komplic Wang Mouming u soudu. | foto: Soud v Chu-čou

CHU-ČOU/PRAHA Třiapadesátiletý Liu Jongbiano, uznávaný čínský autor kriminálních románů, byl na začátku minulého týdne odsouzen k trestu smrti. Při psaní o vraždách totiž vycházel ze svých vlastních činů. Před třiadvaceti lety se totiž podílel na vraždě čtyř lidí.

Liu Jongbiao a jeho komplic Wang Mouming okradli a zabili tříčlennou rodinu a podnájemníka v domě pro hosty. Mezi vraždami a současností uběhly dvě dekády, během nichž se z Liua stal oceňovaný autor detektivních románů.

Minulý týden oba muže okresní lidový soud v městě Chu-čou v provincii Če-ťiang uznal vinnými z vraždy a krádeže poté, co se k činům oba doznali. Soud je odsoudil k smrti. Podle verdiktu soudu totiž lítost, ani přiznání viny nejsou dostatečnými polehčujícími okolnostmi, aby mohl udělit lehčí trest.

V rozhovoru pro televizi CCTV loni v srpnu Liu uvedl, že ačkoliv vraždy jej inspirovaly k příběhům, které psal, žádná z knih ani postav není založená na skutečných lidech, jež zabil. Autor rovněž uvedl, že vzpomínka na vraždy jej nikdy neopustila a připadala mu „horší než smrt“.

Několikanásobnou vraždu spáchali Liu a Wang v 29. listopadu 1995. Vloupali se tehdy do domu cizích lidí a svázali je v domě pro hosty. Pár, jejich vnuka a nájemníka pak ubili k smrti kladivem a holemi. Úřady tehdy dlouho tápaly. Dům pro hosty totiž neměl kamerový systém a policie neměla téměř žádnou stopu.

Soudní líčení.

Loni v červnu však policie při přezkoumávání případu objevila část Liuovy DNA na nedopalku cigarety. Po provedení testů potřebovali vyšetřovatelé vzorek, který by se s DNA shodoval a tak detektivovou navštívili patnáct čínských provincií, aby lokalizovali rodinu vraha.

Po porovnávání více než 60 tisíc vzorků, nalezli vyšetřovatelé větev rodiny Liu, která žila v Nanlingu, provincii An-chuej. Tam hovořili s několika členy rodiny a podařilo se jim zúžit vyšetřování jen na spisovatele Liu Jonbiao.

Několik měsíců poté se podařilo policistovi v utajení přesvědčit autora románů, aby mu poskytl vzorek svých slin. Namluvil mu totiž, že zkoumá historii jeho rodiny. O dva dny později, 11. srpna 2017, byl Liu Jonbiao zatčen ve svém domě v Nanlingu. Jeho DNA odpovídala vzorku na cigaretě. Krátce poté byl zadržen i Liův komplic.

Liu v televizi CCTV přiznal, že nájemníka páru zabili, protože jim připadal bohatý. Ve skutečnosti mu však sebrali pouze prsten a hodinky, které měly v přepočtu hodnotu přibližně čtyřicet korun. Liu tehdy uvedl, že vraždy byly „tak kruté“, že by si za jejich spáchání zasloužil „zemřít stokrát“.

mhMartin Hampejs
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!