Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trest smrti platí. V Číně zamítli odvolání Kanaďana viněného z pašování drog

Svět

  7:13
Čínský soud v úterý zamítl odvolání Kanaďanovi Robertu Lloydu Schellenbergovi, který byl v roce 2019 odsouzen za pašování drog k trestu smrti. Schellenberg podle soudu spolu s dalšími dvěma členy gangu plánoval poslat více než 220 kilogramů metamfetaminu skrytého v pneumatikách z Číny do Austrálie. Muž byl zadržen v roce 2014, obviněn o rok později.

Soud Schellenberga v listopadu 2018 potrestal 15 roky vězení, v následujícím roce dal však odvolací soud za pravdu stížnosti prokuratury na to, že uložený trest je příliš mírný, a nařídil nový proces, ve kterém padl absolutní trest.

Soud v provincii Liao-ning Schellenbergovo odvolání odmítl a v prohlášení uvedl, že je trest přiměřený a postup nižšího soudu byl v souladu s právem. Případ nyní přezkoumá čínský nejvyšší soud, jak to v případě trestu smrti vyžadují čínské zákony, píše agentura Reuters.

Čínský soud by měl podle kanadského zdroje obeznámeného s případem tento týden, podle Reuters patrně již ve středu, oznámit i verdikt v případu Schellenbergova krajana, podnikatele Michaela Spavora.

Toho Peking drží ve vazbě kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Společně s ním čeká na rozsudek i bývalý kanadský diplomat Michael Konvrig, obviněný ze stejného zločinu.

Konvrig a Spavor byli zadrženi nedlouho poté, co Kanada na žádost americké justice zatkla finanční ředitelku firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou od té doby na bodu mrazu.

Kanadský velvyslanec v Číně Dominic Barton rozhodnutí soudu odsoudil a vyzval ke zmírnění trestu. „Nemyslím si, že je to náhoda, že se (tři procesy) odehrávají ve stejnou chvíli, zatímco se věci dějí ve Vancouveru,“ uvedl Barton s odkazem na proces se šéfkou Huawei. Vyjádřil také obavy své země nad svévolí, se kterou Čína přiděluje trest smrti.

Velvyslanec v úterý nebo ve středu odcestuje do města Tan-tung na severovýchodě Číny, aby se setkal se Spavorem. Rovněž uvedl, že verdikt nad podnikatelem může čínský soud vynést ve středu. O rozhodnutí v Kovrigově případě detaily nemá.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat