29. července 2016 7:21, aktualizováno  10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová se radovala z nominace demokratů. V projevu se opřela do Trumpa

Hillary Clintontová přijala nominaci Demokratů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintontová přijala nominaci Demokratů. | foto: Reuters

FILADELFIE Kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová na sjezdu demokratů zdůraznila, že Amerika, čelící problémům doma i v cizině, potřebuje pevné vedení a kolektivního ducha, zatímco její republikánský soupeř Donald Trump podle ní jen šíří strach z budoucnosti a snaží se Američany rozdělit.

Clintonová (68) se na sjezdu ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany.

„Amerika potřebuje každého z vás,“ řekla Hillary Clintonová na sjezdu demokratů v projevu, ve kterém přijala svou nominaci na americkou prezidentku „s odhodláním a bezmeznou důvěrou“ v Ameriku. „Budu prezidentkou demokratů, republikánů i nezávislých,“ slíbila a zdůraznila, že „společně budeme silnější“.

Ucházela se tak i o přívržence svého poraženého soupeře o demokratickou nominaci Bernieho Sanderse, který ji na sněmu podpořil, podobně jako prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden, první dáma Michelle Obamová a další řečnici.

„Bernie, tvoje kampaň inspirovala miliony Američanů, kteří do primárek vložili své srdce a duše,“ řekla Clintonová za nadšeného jásání delegátů. „Za své těžiště sis vybral hospodářská a sociální témata,“ dodala s tím, že této problematice se i ona chce věnovat. Hodlá rovněž spolupracovat se Sandersem na tom, aby byly zrušeny poplatky za vysokoškolské studium pro děti rodičů, kteří vydělávají méně než 125.000 dolarů ročně (tři miliony korun).

Bývalý americký prezident Bill Clinton.
Hillary Clintontová přijala nominaci Demokratů.

Okamžik pravdy

Spojené státy se podle Clintonové nacházejí v „okamžiku pravdy“ a mají do činění s „odhodlanými nepřáteli, kteří musí být poraženi“. „Nebude to snadné, ale věřte mi, že vyhrajeme,“ řekla.

Za svou prioritu označila vytváření nových pracovních míst. „Nebudeme stavět zeď. Místo ní vybudujeme ekonomiku, v níž ti, kteří touží po dobře placené práci, ji najdou,“ řekla v narážce na Trumpův plán oddělit USA od Mexika zdí.

Kandidát Trump:

Za další priority své vlády Clintonová označila například boj proti klimatickým změnám příklonem k čisté energetice. Chce se také zasadit o nový zákon o zbraních, které se po sérii střeleckých masakrů snaží omezit i současný prezident Barack Obama. Podle Clintonové je třeba zbraně rozumným způsobem kontrolovat.

Stejně jako Obama chce i někdejší ministryně zahraničí v případě svého zvolení do Bílého domu pokračovat v legalizaci pobytu nezdokumentovaných přistěhovalců. Ráda by pro ně vytvořila možnost, jak získat americké občanství. Slíbila rovněž zvýšit minimální mzdu, odstoupit od neférových obchodních dohod a podpořit domácí výrobce.

Její projev, kterým sjezd vyvrcholil a který agentura Reuters označila za nejvýznamnější v pětadvacetileté dráze političky, delegáti mnohokrát přerušovali potleskem i skandováním „Hillary, Hillary!“ Bývalou první dámu a ministryni zahraničí uvedla na scénu její dcera Chelsea jako „mou matku a mou hrdinku“. Ještě dříve ze stejné scény zazpívala Kate Perryová.

Trump na oplátku kritizoval Clintonovou

Nikdo nemá horší úsudek než demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová a na to, aby se postavila do čela Spojených států, nemá žádné předpoklady. Na twitteru to po nočním projevu Clintonové na demokratickém nominačním sjezdu napsal její republikánský rival Donald Trump.

„Představou Hillary je svět bez hranic, kde pracující lidé nemají žádný vliv, žádná pracovní místa, žádnou bezpečnost,“ napsal Trump s tím, že Clintonová nikdy nepřistoupí k reformě Wall Streetu, finančního centra země. „Wall Street ji vlastní,“ dodal.

Agentura AP upozornila, že Clintonová se během své kritiky republikánského rivala snažila vyvolat dojem, že Trump chce zakázat islám. "Nebudeme zapovídat žádnou víru," řekla. To ale Trump v kampani nikdy neprohlásil, navrhl nicméně zakázat muslimům vstup do země či zastavit přistěhovalectví ze států, které se zapletly s terorismem.

Clintonovou podle miliardáře všude kam vstoupí provází korupce a zkáza. „Její války na Blízkém východě rozpoutaly ničení, terorismus a šíření Islámského státu do celého světa,“ je přesvědčený Trump. „Náš způsob života je ohrožen radikálním islámem a Hillary Clintonová se ani nepřinutí, aby tato slova vyslovila,“ dodal.

Clintonová jako první prezidentská kandidátka velké americké strany a Trump se utkají v listopadových prezidentských volbách. Průzkumy hodnocení přízně amerických voličů se rozcházejí. Zatímco podle sondáže televize NBC News republikánský kandidát za Clintonovou mírně zaostává, podle CNN Trump vede.

Řeč prezidentské kandidátky

Nabídka smíru příznivcům Bernieho Sanderse:

  • "Bernie, správně ses soustředil na hospodářská a sociální témata. Obracím se na všechny tvé příznivce zde i po celé zemi. Chci, abyste věděli, že jsem vás slyšela. Váš cíl je i naším cílem. Naše země potřebuje vaše nápady, vaši energii a vaše odhodlání."

Kritika republikánského rivala Donalda Trumpa:

  • "Zeptejte se sami sebe, zda má Donald Trump povahu na to, aby se stal vrchním velitelem. Donald Trump nedokáže zvládnout ani drsnou prezidentskou kampaň. Ztrácí klid při sebemenší provokaci. Když od novináře dostane otázku na tělo. Když je napaden v debatě. Když vidí demonstranty na mítinku. Představte si ho v Oválné pracovně, jak čelí skutečné krizi. Člověk, kterého můžete nachytat na tweet, není tím, komu můžeme svěřit nukleární zbraně."

Přistěhovalectví a imigranti:

  • "Nepostavíme zeď. Místo toho vybudujeme ekonomiku, kde každý, kdo bude chtít dobře placenou práci, ji dostane. Vytvoříme cestu k získání občanství pro miliony přistěhovalců, kteří již nyní přispívají k rozvoji našeho hospodářství."

Nutnost omezit zbraně:

  • "Pokud budeme brát vážně bezpečnost naší země, nemůžeme mít prezidenta, který je součástí zbraňové lobby. Nejsem tady kvůli tomu, abych odvolala druhý dodatek ústavy (zaručuje Američanům právo držet a nosit zbraně a vytvářet milice - pozn. ČTK). Nechci vám sebrat střelné zbraně. Jen zkrátka nechci, aby mě zastřelil někdo, kdo zbraň mít vůbec neměl. Budeme spolupracovat s odpovědnými držiteli zbraní, abychom prosadili rozumné reformy, které zabrání získat zbraně zločincům, teroristům a všem, kteří by nám mohli ublížit."

Boj s terorismem:

  • "Nezakážeme žádné náboženství. V boji s terorismem budeme spolupracovat se všemi Američany a se všemi našimi spojenci."

První žena jako prezidentská kandidátka velké strany:

  • "Dnes v noci jsme dosáhli mezníku, který naši zemi posune k ještě lepší jednotě. Je to poprvé, co velká strana nominovala ženu na prezidentku. Stojím zde jako dcera a matka. Jsem tolik šťastná, že tento den nastal. Mám radost za všechny babičky i holčičky. Jsem rovněž šťastná za chlapce a muže, protože když jakákoli bariéra v Americe padne, otevírá to cestu všem. Pokud nejsou žádná omezení, je možné naprosto všechno."

Prvních 100 dnů v Bílém domě:

  • "V prvních sto dnech budeme spolupracovat s oběma stranami, abychom prosadili největší investice do nových a dobře placených míst od druhé světové války. Místa ve výrobě, čisté energii, technologiích a inovacích, malých podnicích a v infrastruktuře. Pokud investujeme do infrastruktury nyní, vytvoříme tím dnes nejen pracovní místa, ale položíme základy místům, která vzniknout v budoucnu. Změníme rovněž způsob, jakým mladé na tuto práci připravujeme."
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!