Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Clintonové se rozpadá tým

Svět

  9:19
WASHINGTON/PRAHA - Hillary Clintonová ukončila pouhé dva týdny před klíčovými primárkami v Pennsylvánii spolupráci s šéfstratégem své předvolební kampaně Markem Pennem. Přijal totiž jako šéf soukromé firmy nabídku kolumbijské vlády a měl pro ni lobbovat v Kongresu za uzavření dohody o volném obchodu, kterou Clintonová (a celá Demokratická strana) neschvaluje.

Hillary Clintonová se zdraví s příznivci v Columbusu ve státě Ohio. foto: ČTK

Pennův přehmat může Clintonové obrazně řečeno zlomit vaz. Největšími odpůrci dohody s Kolumbií jsou totiž odborové svazy, a právě ty měly Clintonovou při nadcházejících primárkách v Pennsylvánii podržet.

Penn, dlouholetý přítel Billa a Hillary Clintonových, šéfuje z hlediska kampaně ne úplně košer firmě. Mezi její zákazníky totiž nepatří jen Kolumbijci, ale i v očích veřejnosti zkompromitované společnosti, jako jsou Countrywide Financial Corp. (podezřelá z machinací kolem hypoték) a Blackwater (soukromá bezpečnostní služba vyšetřovaná kvůli tomu, že její příslušníci stříleli v Iráku do civilistů).

Chyba za 300 tisíc dolarů
Už před více než rokem na to Clintonovou upozorňovalo pár lidí z okruhu nejbližších spolupracovníků. Varovali ji, že jde o jednoznačný konflikt zájmů a doporučovali, aby Penna donutila vzdát se šéfovského postu v soukromé firmě.

Penn nejenže zůstal, ke všemu přijal nabídku kolumbijské vlády, že bude v Kongresu lobbovat za uzavření oboustranné dohody o volném obchodu. Moc dobře přitom věděl, že je Clintonová a celá Demokratická strana proti (mimo jiné vzhledem k tomu, jak tvrdě v Kolumbii vystupují proti odborům). Minulý týden se Penn sešel s kolumbijskou velvyslankyní Carolinou Barco Isaksonovou. Bohužel pro něj se o schůzce dozvěděl deník The Wall Street Journal a napsal o ní. Penn se omluvil a řekl, že „chyboval v úsudku“. Jeho slova dopálila pro změnu Kolumbijce, kteří den na to oznámili, že odstupují od smlouvy (která firmě v čele s Pennem zajišťovala odměnu 300 tisíc dolarů).

„Jak můžeme věřit, že Hillary Clintonová bude jako prezidentka proti uzavření takové dohody, když jejího šéfstratéga platí Kolumbijci,“ rýpl si šéf jedné odborářské unie Jim Hoffa s tím, že on a „jeho lidé“ budou raději volit Baracka Obamu.

Clintonové se rozpadá tým. Před dvěma měsíci skončila manažerka její kampaně Solis Doyleová a teď šéfstratég. To všechno se navíc děje v době, kdy v Demokratické straně sílí hlasy těch, kteří chtějí, aby svou kampaň ukončila a přenechala nominaci do prezidentských voleb Obamovi.

V Pennsylvánii, kde se bude volit už za dva týdny (22. dubna), měla mít alespoň podle předvolebních průzkumů Clintonová navrch. Mezi voliči totiž převažují její tradiční přívrženci, což jsou manuálně pracující lidé a šéfové odborových unií. Právě posledně jmenovaní ale mohou situaci zvrátit v její neprospěch, přesně v duchu toho, co prohlásil Jim Hoffa. A vinu na tom neponese nikdo jiný než Penn.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč