Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Co bude hlavní? Jednotný postoj

USA

  11:24
"Co bude hlavní? Jednotný postoj," říká velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová o českém předsednictví, jež nás čeká v prvním pololetí roku 2009.

Milena Vicenová foto: Jan Vytopil, SZ Brusel Reprofoto

LN Začněme aktualitou: jak vnímáte unií kritizovaný sólový tlak České republiky na zrušení víz do USA?
Mám pro postup vlády pochopení. Já jsem ještě generace, která zažila různé cestovní doložky, a chápu touhu lidí cestovat bez víz.

LN Jste velvyslankyně v Bruselu, neměla byste tlačit i opačným směrem?

Milena Vicenová

Narodila se v roce 1955 v Přerově. Vystudovala VŠ veterinární v Brně, prošla řadou postů v soukromé i státní sféře, ale byla i odbornou novinářkou specializovanou na zemědělství. Letos 7. ledna nastoupila na post stálé představitelky ČR při EU v Bruselu jako velvyslankyně, která povede stálé zastoupení v době českého předsednictví Rady EU v roce 2009.


Musím se snažit poctivě vysvětlit naše motivy, to je jasné, a to také dělám. Říkám všude, že je to pro nás důležité a dlouho se nám nedařilo jít dopředu, proto jsme se rozhodli pro tuto cestu. Věřím ale, že existuje smírné řešení pro všechny.

LN Jste tu od začátku ledna, máte za sebou první zkušenosti. Je už něco, co byste chtěla na českém přístupu vůči Bruselu změnit?
Komunikaci. Musíme naše stanoviska říkat jasně, včas a stále stejně. Řada našich postojů by nepůsobila tak hraničně, kdybychom je lépe podali.

LN Příklad?
Mluvím o obecné slabině. Musíme se naučit chytat vznikající eurozákony na samém začátku a tam do nich vstupovat. Na pracovní úrovni se prosadí nejvíc, a naše pozice i pak výš budou jasnější, srozumitelnější, vlivnější.

LN Fakticky nic měnit nechcete?
Mně nepřísluší zasahovat do politiky vlády. To není alibismus. Svoji roli vidím úplně jinde. My jsme servis. Máme informovat, sdělit časový rámec, očekávaný postoj jednotlivých zemí, máme osondovat průchodnost našeho stanoviska. Ale ne vymýšlet politiku.

LN Tvrdíte o sobě, že jste eurooptimistka, česká vláda často vychází ze skeptických pozic. Jak chcete obojí skloubit?
Já jsem placená za to, že tu budu korektním a legitimním způsobem říkat, co si myslí Česko.

LN Co když si bude myslet něco, s čím nebudete souhlasit?
Tak je mojí povinností to říct, jasně formulovat, proč si myslím, že ten který názor je mylný. V krajním případě budu muset ustoupit. Nevidím to ale tak ostře.

LN Jaké jsou vaše první poznatky z Bruselu - o sobě, o vašem týmu, vlastní práci?
Nadchli mě naši lidé na misi: věděla jsem, že jsou schopní, a těší mě, že jsem zjistila, že jsou i dobří týmoví hráči. Mně osobně nečiní problém pochopit instituce unie, jsem na úřady zvyklá, a přijetí mezi ostatní velvyslance také bylo rychlé. Ta témata jsou ale těžká. Strašně zajímavá, ale velmi těžká. Mezinárodní politika, ekonomika, tam se mám hodně co učit.

LN Takže po večerech šprtáte?
Snažím se. Opravdu. Neusínám vedle románu, ale Západního Balkánu.

LN Byla jste novinářkou, úřednicí, v roce 2006 jste tři měsíce dělala ministryni zemědělství. Pak jste působila ve vládou ad hoc sestaveném týmu pro evropské fondy. Co jste vlastně dělala? Dohlížela na ministra Čunka?
Tak se to nedá říct... Byli jsme takoví výsadkáři. Skupina expertů, kteří měli nezaujatý pohled na problematiku fondů a každý řešili nějaký díl. Posílili jsme ministerstvo pro místní rozvoj zvenčí a podle mě to byl chytrý nápad.

LN S Jiřím Čunkem jste neměla kompetenční nebo obsahový konflikt?
Ne. Byla bych radši, kdyby některá doporučení víc vnímal, ale byla to ostatně jen doporučení. Víc po mně nechtějte.

LN Jako nestranička, o koho se můžete ve vládě opřít kromě Alexandra Vondry, který vám nabídl bruselský post?
Nikdo z vlády mě nekomentoval negativně, jen opozice, a to je přirozené. Tak snad si ke mně najdou cestu i ostatní ministři.

LN Proč jste vlastně rozhodla nabídku přijmout?
Hodně jsem váhala, opravdu hodně, protože předsednictví je velká kláda. Nakonec převážila podpora rodiny, ostatně i vlády, a to, že se mi ta kláda zdála strašně zajímavá.

LN A je, respektive bude?
Bude náročná. Byla jsem na schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti v Lublani a tam jsem viděla, jak je těžké zorganizovat Radu pro pět set účastníků, pokud jde o logistiku a samu debatu. Jasně se také ukazuje, že pro předsednickou zemi je nejhorší, když nemá jednotnou pozici; to bude něco, čeho se budeme muset nejvíc vyvarovat. Celkově se říká, že nás budou hodnotit podle nyní předsedajících Slovinců.

LN Tvrdíte, že naše předsednictví nikoho v Bruselu neděsí. Co my a nová unijní smlouva?
Na to se mě kolegové často ptají - jestli nemáme v úmyslu ten proces nějak prodlužovat. Říkám jim, že by to bylo kvůli našemu předsednictví nerozumné a že nemáme takový úmysl. Od všech šestadvaceti států slyším, jak citlivě je ta ratifikace vnímána a jak je důležité, aby byla - prakticky i psychologicky.

LN Takže vládě posíláte do Prahy jaký vzkaz?
Že by pro nás bylo ideální, kdyby ratifikace včetně naší skončila v říjnu, abychom se mohli ty dva měsíce připravit na novou realitu. Čím později to bude, tím víc technických, právnických a politických úkolů na nás spadne a mohlo by to být pro nás velké sousto.

LN Začali jsme aktualitou, skončeme jí. Váš první summit, za necelý měsíc, bude o změně klimatu. Vláda je ke globálnímu oteplování a cílům, které si unie dala, vlažná. Kde coby bývalá ministryně zemědělství stojíte vy?
Změnou klimatu bychom se měli zabývat, ale je to složité ladění mezi oprávněnými zájmy ekologů a oprávněnými zájmy byznysu. Je na odbornících, aby zvážili, co pro nás může být problém do budoucna - jestli odchod podniků do jiných zemí, nebo přírodní katastrofy.

LN Souhlasíte s tezí unie, že oteplování lze čelit snížením emisí a musíme to dělat?
...Jsem diplomat, nepůjdu dál.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!