Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co dělal vrah z Arizony před útokem? Pózoval s pistolí a hádal se s otcem

Svět

  22:22
TUCSON - Jared Lee Loughner, který před týdnem v americkém Tucsonu postřelil poslankyni a zabil šest lidí, se večer před útokem ubytoval v motelu, koupil si náboje a vyzvedl čerstvě vyvolané fotografie. Pózuje na nich ve spodním prádle s pistolí, jíž pak střílel.

Jared Lee Loughner foto: Reuters

Informoval o tom list The New York Times. Na videoportálu YouTube se rovněž objevilo domácí video, které ukazuje neobvyklé chování Loughnera. Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který má fotografie k dispozici, agentuře Reuters tuto informaci nepotvrdil.

Střelec zabil šest lidí

Loughner byl obviněn v pěti bodech. Mezi oběťmi jeho střelby byla devítiletá dívka i federální soudce John Roll, jehož pohřbu se v pátek zúčastnilo několik set lidí. Těžce zraněná poslankyně Gabrielle Giffordsová je stále v kritickém stavu, ale lékaři tvrdí, že se její stav navzdory vážnému zranění hlavy stále zlepšuje.

Úřad šerifa okrsku Pima v pátek zveřejnil přesný popis Loughnerových činů od pátečního večera do sobotního rána, do doby těsně před střelbou.

Vzkaz na Myspace: Sbohem přátelé
Dvaadvacetiletý muž se v pátek zapsal do motelu, koupil munici a batoh a odnesl vyvolat film, který si za několik hodin časně ráno v sobotu vyzvedl.

Fotografie má nyní FBI. Loughner ještě také na síť Myspace umístil vzkaz s textem Sbohem přátelé. Ráno v 7:30 pak Loughnera napomenul policista za to, že nerespektoval červenou na semaforu. Doma pak mladý muž vyzvedl černý pytel z auta a pohádal se s otcem. V 9:41 nasedl do taxi a odjel k místu, kde krátce po desáté hodině střílel do účastníků mítinku pořádaném Giffordsovou, než byl přemožen a zatčen. Podle šerifa měl u sebe dva zásobníky po 15 nábojích, nůž, nějaké peníze, kreditní kartu a řidičský průkaz.

List The New York Times podrobně popsal nalezené fotografie. Loughner na některých drží pistoli u svého rozkroku, na jiných, pořízených u zrcadla, má pistoli u hýždí.

Stěžoval si na válku i školu, chtěl být bezdomovcem
Video, které na YouTube umístila Loughnerova bývalá škola Pima Community College, ukazuje muže podezřelého z vraždy, jak se pohybuje po areálu kampusu a stěžuje si přitom na své školní výsledky a na vládní politiku.

Loughner byl ze dvouleté školy vyššího vzdělávání vyhozen kvůli údajnému rušivému chování. Ve čtyřminutovém videu nazývá student "válku, kterou právě vedeme", nezákonnou. Pravděpodobně má na mysli vojenské angažmá USA v Iráku a Afghánistánu.

Jared Lee Loughner na snímku z r. 2006

Loughner rovněž nadává na omezování myšlení nebo tvrdí, že chce být bezdomovcem. Mladý muž také vyjadřuje přesvědčení, že učitelé na koleji jsou placeni z ilegálních zdrojů a uplatňují nezákonnou moc v rozporu s americkou ústavou a jejím prvním dodatkem. Ten mimo jiné zakazuje přijímání zákonů, jež by omezovaly svobodu náboženského vyznání, vyjadřování a tisku nebo právo na pokojné shromažďování.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat