Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Historická dohoda dvou set států: život v uhlíkové neutralitě do roku 2050

Svět

  8:42aktualizováno  10:13
Předseda klimatické konference COP28 Sultán Džábir na začátku plenárního jednání oznámil dosažení klíčové dohody o odklonu od fosilních paliv, informují z místa konání média. Na potřebě odklonu od fosilních paliv se shodli zástupci téměř 200 zemí. Předsednictví konference zveřejnilo návrh finálního usnesení v noci na dnešek, na závěr dvoutýdenních náročných jednání, která se protáhla o jeden den.

„Poprvé máme v naší konečné dohodě slova o fosilních palivech,“ uvedl Džábir podle deníku The Guardian a jeho slova podle listu provázel v plénu potlesk delegátů vestoje. Předseda konference označil klimatickou dohodu za „historický balík“ opatření.

Dříve představený návrh dohody vyzýval k „odklonu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem ... tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová středeční dohoduuvítala a označila ji za dobrou zprávu pro celý svět. Podle ní by mohla urychlit přechod k čistší a zdravější ekonomice a mohla by udržet svět na cestě k dosažení klimatických cílů dohodnutých na COP21 v Paříži v roce 2015.

„Svět se zavázal ke ztrojnásobení kapacity obnovitelných energií a zdvojnásobení tempa zlepšování energetické účinnosti do roku 2030. To dodává silné obrátky odklonu od fosilních paliv,“ připomněla šéfka unijní exekutivy.

Dohodu uvítal také generální tajemník OSN António Guterres. COP28 podle něj dospěla k rozhodujícímu momentu v boji proti klimatické změně.

Ropa, plyn a uhlí v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie. Podle vědců jsou fosilní paliva zdaleka největším zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu.

Předchozí konference přijaly pouze mantinely na snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech, která jsou ale zodpovědná za dvě třetiny vyprodukovaných emisí. Na konferenci COP26 v Glasgow se zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však dosud nikdy nedohodly.

Návrh dohody podle Reuters uváděl také sedm dalších kroků ke snížení emisí skleníkových plynů. Vyzývá mimo jiné ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví.

Dnes představený text se nicméně odvrátil od termínu „konec fosilních paliv“, podotkla už dříve AFP. Po něm volaly některé ambiciózní hlasy, ale zamítly ho ropné velmoci v čele se Saúdskou Arábií. Také podle agentury AP nešel návrh dohody tak daleko, že by usiloval o postupné vyřazení fosilních paliv, které žádalo přes 100 zemí. Namísto toho vyzývá k přechodu od nich.

Věříte, že se do roku 2050 podaří dosáhnout uhlíkové neutrality?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 20. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

NE1196
ANO73
Autoři: ,

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč