26. února 2018 19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Corbyn nemá výčitky kvůli stykům s příslušníkem StB. Ani trochu nelituji, uvedl

Šéf labouristické strany Jeremy Corbyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf labouristické strany Jeremy Corbyn. | foto: Reuters

LONDÝN Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn nelituje, že se v 80. letech setkal s příslušníkem československé komunistické Státní bezpečnosti (StB) Jánem Sarkocym, který tehdy působil na československé ambasádě v Londýně. Britské televizní stanici ITV řekl, že se s diplomatem sešel stejně jako řada dalších osob, navíc šlo o dobu, kdy „existovala reálná šance na snížení napětí“ mezi Sovětským svazem a Západem.

„Ani trochu,“ odpověděl Corbyn na otázku, zda setkání lituje. „Potkal jsem se s ním jako mnozí, mnozí členové parlamentu, také jsem se v tom čase setkal se spoustou amerických diplomatů,“ uvedl.

O stycích současného vůdce britské opozice s agentem s krycím jménem Jan Dymič informoval 15. února britský bulvární list The Sun. Mediální bouři pak přiživilo Sarkocyho tvrzení, že Corbyn s StB spolupracoval vědomě, byl za to placen a komunistickému režimu poskytoval informace. Záznamy v příslušných archivech ale nic takového nezmiňují a podle ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové Corbyn patrně neměl tušení, že se stýká s rozvědčíkem.

„Byla to doba, kdy byl prezidentem Sovětského svazu (Michail) Gorbačov, byla tady reálná šance na zlepšení vztahů, na větší mír v Evropě. O těchto věcech jsme spolu mluvili,“ řekl v rozhovoru pro ITV Corbyn, který minulý týden obvinění ze spolupráce s StB označil za „lži a pomluvy“. „Řekl jsem mu, co si myslím, a jeho kupodivu zaskočilo, že jsem nesouhlasil s Margaret Thatcherovou a vládou konzervativců,“ uvedl.

ČTK