6. července 2006 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

CSU: Ještě Chorvatsko a pak stop rozšiřování EU

Evropský parlament | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament | foto: Reprofoto

MNICHOV Europoslanci bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) vydali dnes prohlášení, které chce, aby EU do roku 2009 přijala Chorvatsko a pak rozšiřování zastavila. Informoval o tom mluvčí frakce a šéf sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt.

Europoslanci CSU zdůrazňují, že před jakýmkoli dalším rozšířením musí unie vyřešit všechny své problémy spojené s ústavní smlouvou, financováním a "krizí důvěry".

Stanovisko CSU rozhodně odmítá možnost přijetí Turecka, Ruska, kavkazských zemí nebo států z východního či jižního pobřeží Středozemního moře. "Tyto země neleží v Evropě buď vůbec, nebo jen částí svého území, a nepřicházejí tak jednoznačně a trvale pro plné členství v unii v úvahu," uvádí se v dokumentu.

Pokud jde o Ukrajinu, Bělorusko a Moldavsko, tyto země tvoří podle CSU "hranice Evropy, musejí být nějakým způsobem zapojeny do evropských struktur, jejich plné členství nelze navždy vyloučit, není však v dohledné době aktuální".

CSU ve svém stanovisku zároveň kritizuje "neustálé změkčování přístupových kritérií, konkrétně v případě Rumunska a Bulharska". Pro přijetí musejí být podle CSU splněny tři základní podmínky: musí jít o evropskou zemi, která bez výjimky splňuje všechna přístupová kritéria, a sama EU musí být schopna novou zemi absorbovat. "Nejsou-li všechny tyto podmínky splněny, nesmí být žádné zemi udělen kandidátský status, jako se to chybně stalo v případě Turecka," zdůrazňuje dokument.

lidovky