15. června 2019 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čtvrteční útok na tankery v Ománském zálivu podle Spojených arabských emirátů nese stopy Íránu

Jeden z napadených tankerů v Ománském zálivu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z napadených tankerů v Ománském zálivu. | foto: Reuters

Dubaj Spojené arabské emiráty nepochybují o vině Íránu na čtvrtečních útocích na dva tankery v Ománském zálivu. Ministr zahraničí emirátů šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján v sobotu řekl, že útok nese zřetelné íránské otisky. Íránu útok připsaly už ve čtvrtek USA a na vinu Íránců poukázala mimo jiné také Británie; Teherán tato obvinění odmítá.

Terčem útoku se staly norský a japonský tanker s nákladem nafty a metanolu. Na obou plavidlech bylo 44 námořníků, které se podařilo evakuovat.

Podle USA byly použity přísavné miny, které tankery poškodily, ale nepotopily. Američané své tvrzení podpořili videem, na němž je vidět posádku malého člunu, která z trupu jedné z napadených lodí údajně odstraňuje nevybuchlou nálož. Podle USA jde o člun íránských revolučních gard.

Incident vyvolal obavy o bezpečnost jedné z nejdůležitějších námořních tras pro obchodní lodě s ropou. Bin Zajd dnes řekl, že svět by se měl při ochraně námořních obchodních cest spojit.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.