3. dubna 2018 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čtyřem lidem v Indonésii za homosexuální styk hrozí sto ran holí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | foto: Reuters

Jakarta Indonéská policie v provincii Aceh zadržela čtyři osoby, které podezírá z homosexuálního pohlavního styku. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až 100 ran holí. Ochránci lidských práv vyzvali indonéské úřady, aby zadržené neprodleně propustily. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Noviny v Malajsii zveřejnily seznam poznávacích znaků homosexuálů

Aceh je jedinou provincií převážně muslimské Indonésie, která kriminalizuje vztahy stejného pohlaví a která užívá kromě celostátně platných zákonů také přísné islámské právo šaría.

V současnosti indonéský parlament projednává reformu stávajících celostátních zákonů, na jejímž základě by byl kriminalizován nemanželský pohlavní styk. Kritici však varují, že takový zákon by přispěl k perzekuci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Čtyři podezřelé zadržela policie a příslušníci místní domobrany. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim až sto ran na veřejnosti, uvedly úřady.

„Připravujeme podklady k jejich případům a brzy je předáme prokuratuře,“ řekl vrchní vyšetřovatel Marzuki z provinčního střediska Banda Aceh.

Organizace pro lidská práva tresty kritizuje

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvedla, že trestání bitím je podle mezinárodního práva formou mučení.

„Úřady v provincii Aceh by měly čtveřici propustit a chránit veřejnost před slíděním domobrany, jejíž příslušníci se zaměřují na bezbranné menšiny,“ řekl šéf oddělení HRW pro ochranu práv příslušníků sexuálních menšin Graeme Reid.

Loni byli v provincii Aceh na základě zákonu proti homosexuálům z roku 2014 poprvé odsouzeni k ranám holí dva příslušnici této sexuální menšiny. Náboženská policie a domobrana v provincii často podnikají razie v domovech a na pracovištích, kde zadržují osoby, jež podezírají z homosexuálních aktů. Loni takto úřady zadržely 12 transgenderových žen, které veřejně zesměšnily, když je přinutily ostříhat si vlasy a obléknout se jako muži. Tito lidé byli následně propuštěni, podle ochránců práv se však mnoho z nich ukrývá z obavy před dalšími raziemi.

Lidovky.cz, ČTK
  • 10Diskuse