Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čtyři afghánské vězně USA poslaly z Guantánama domů. Jsou nevinní

Afghánistán

  19:06
WASHINGTON/KÁBUL - Spojené státy propustily čtveřici afghánských vězňů z Guantánama, kteří byli převezeni zpět do své země. Informovalo o tom americké ministerstvo obrany.

Podaří se Baracku Obamovi zavřít věznici na základně Guantánamo, jak slibuje od začátku svého mandátu? foto: © ReutersČeská pozice

Podle amerických představitelů jde o důkaz zlepšování vztahů obou zemí po letošním nástupu prezidenta Ašrafa Ghaního, uvedla agentura AP. V americké věznici umístěné na Kubě tak nyní zůstává 132 vězňů, což je nejméně od chvíle, kdy byla v roce 2002 otevřena.

Obama chce základnu co nejdřív zavřít. Zbývá 132 vězňů

Čtyři afghánští muži zadržení pro podezření z teroristické činnosti nebyli během svého pobytu ve věznici obviněni z žádného zločinu. Podle prohlášení Pentagonu došlo k důkladnému přezkoumání jejich případů „včetně bezpečnostních hledisek“, načež se úřady ve Washingtonu jednohlasně shodly na jejich propuštění.

PSALI JSME:

O přesun vězňů do jejich země požádal podle AP přímo Ghaní a USA na jeho žádost celý proces provedly urychleně. Prezident Barack Obama se snaží využívat dostupných možností pro umisťování lidí držených ve věznici, kterou hodlá co nejrychleji zavřít. Mezi 132 vězni zbývajícími na Guantánamu je ještě osm dalších Afghánců.

Doposud propuštěné vězně přijala padesátka zemí

V sobotu oznámený krok navazuje na propuštění šesti vězňů z různých zemí, které minulý týden přijala Uruguay. Předtím v listopadu bylo propuštěno sedm vězňů - tři skončili v Gruzii, dva na Slovensku, jeden v Saúdské Arábii a jeden v Kuvajtu. Muže vězněné na americké základně dosud přijalo více než 50 zemí.

Guantánamo funguje od ledna 2002, kdy tam byli dopraveni první podezřelí z teroristických útoků či z příslušnosti k hnutí Taliban nebo k teroristické síti Al-Káida. Od té doby prošlo věznicí asi 775 lidí zadržených v Afghánistánu, Iráku či na severovýchodě Afriky, z nichž drtivá většina nebyla nikdy obviněna a roky neměla ani přístup k právníkům.

Autoři: ,