Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cyklon zabil až deset tisíc lidí

Svět

  18:37
DHÁKÁ - Počet obětí cyklonu Sidr se podle ohadů Červeného půlměsíce zvýší až na deset tisíc. Dosavadní bilance uváděla nejméně 3000 obětí. Přírodní živel ve čtvrtek zdevastoval jižní část Bangladéše. Nízko položené pobřežní oblasti zalila voda z pětimetrových přílivových vln hnaných větrem o rychlosti 250 kilometrů v hodině.

Bangladéšské úřady musely evakuovat statisíce lidí. foto: ČTK

Bangladéšská vláda dosud oficiálně registrovala něco přes 2000 mrtvých. Číslo se každou hodinou zvyšuje, řekl ředitel vládního krizového štábu. Záchranáři se totiž dostávají do nových oblastí, které cyklon zasáhl. Mezi mrtvé se také nezapočítaly případné oběti na dvou stovkách ostrovů v Bengálském zálivu, kde cyklon udeřil nejdříve.

Na pomoc čeká sedm milionů lidí
Šéf Červeného půlměsíce na základě minulých zkušeností s podobnými přírodními katastrofami a z toho, co viděl, odhal počet obětí na 10 tisíc. Podle humanitárních organizací mohla být statistika obětí daleko vyšší. Fungující varovný systém však umožnil údajně včas evakuovat více než tři miliony osob.

Cyklon postihl miliony lidí, k nimž se ještě nedostala žádná pomoc, nemají vodu ani potraviny. Ti, co přežili, se nyní bojí, že zemřou hlady a žízní. Mnozí z těch, co přežili řádění přírodního živlu, považují katastrofu za "boží soud." Podle Douglase Cassona Couttse ze Světového programu pro výživu (WFP) se v nouzi ocitlo nejméně 900.000 rodin, což je kolem sedmi milionů lidí.

Sidr je nejhorší bouře za poslední roky v Bangladéši, který má s přírodními živly četné zkušenosti. V roce 1970 zde silný cyklon usmrtil podle různých zdrojů od 300.000 do milionu lidí a další v roce 1991 zahubil kolem 140.000 lidí.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat