Později na následky zranění zemřel i náčelník týlového zabezpečení ministerstva Abdurazak Abakarov. Dalších pět lidí utrpělo střelná zranění, z toho stav jednoho je vážný. Oznámily to ruské úřady.
Podle ruských médií byl ministr zastřelen během svatby dcery svého spolupracovníka. Rána vypálená zřejmě odstřelovačem jej zasáhla do srdeční oblasti. Do nemocnice byl převezen v kritickém stavu a zemřel na operačním stole.
Podle mluvčího místního ministerstva vnitra byl se zraněním hospitalizován i plukovník Abdullžafar Magomedov, který na ministerstvu řídí správu pro daňové delikty. Atentát byl podle médií spáchán právě na svatbě plukovníkovy dcery. Odstřelovač zřejmě střílel z devítipodlažního domu naproti vstupu do banketního sálu, v němž se údajně konala svatební hostina.
Vyšetřovatelé na místě činu našli několik průbojných střel ráže devět milimetrů. Předpokládají, že byly vypáleny z odstřelovačské pušky ruské výroby Vintorez, která tuto munici používá. Jde o kompaktní zbraň s integrovaným tlumičem hluku výstřelu, kterou lze navíc rychle rozebrat a uložit v relativně malém, nenápadném zavazadle nebo tašce. Vyšetřovatelé zatím motiv činu předpokládají v ministrově politickém působení.
Ministr vnitra během více než desetiletého působení v čele resortu čelil několika pokusům o atentát, které přičítal extremistům usilujícím o odtržení Dagestánu od Ruska. V srpnu 2006 při odpálení dvou mohutných náloží, nastražených na ministrův vůz, a při následné přestřelce zahynuli dva tělesní strážci v ministrově limuzíně. Sám ministr však na místo přijel ještě dříve v jiném voze. Z dalšího atentátu za podobných okolností vyvázl v únoru 2007.
Rusko na jaře ukončilo protiteroristickou operaci v Čečensku, kde v minulosti ruská vojska sváděla tuhé boje s místními separatisty. Zatímco v této části Ruské federace se situace relativně uklidnila, násilnosti a střety se separatisty propukají v sousedním Dagestánu a Ingušsku.
Nevládní organizace Memorial popsala ve zprávě zveřejněné v květnu situaci v Dagestánu jako "prožranou přebujelou korupcí, nezaměstnaností, hrubým porušováním práv a policejní zvůlí". "Sociální a ekonomická situace v republice je velmi těžká, lidé mají pocit nespravedlnosti a vnímají stav společnosti jako slepou uličku. Východisko pak nacházejí v radikálním islamismu," míní expert organizace Alexandr Čerkasov.