Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Svět

Další potravinová kauza v Číně: 'vylepšené' vepřové

Prodej vepřového masa v Číně.

Prodej vepřového masa v Číně. foto: Shutterstock

PEKING - Čínský soud poslal na neupřesněnou dobu do vězení sedm osob, které prodávaly ilegální toxické chemikálie producentům vepřového masa. Jde o zatím poslední rozsudky v dalším skandálu s kontaminovanými potravinami.
  9:36

Úterní rozsudek přichází pouhé dva týdny poté, co pětice lidí dostala mnohem přísnější tresty včetně jednoho trestu smrti za výrobu a prodej vepřového masa "vylepšeného" anabolickým preparátem clenbuterolem. Tato chemikálie měla vylepšit vepřové maso na libové.

Nynější odsouzenci, kteří od roku 2009 prodávali farmářům clenbuterol, dostali také pokutu od tisíce jüanů (přes 2600 Kč) do 28 tisíc jüanů (74 tisíc Kč).

Prodej vepřového masa v Číně.

Vepřové je hlavní masný produkt v Číně, která je jeho největším producentem i spotřebitelem. Některé chovatele tento fakt podněcuje k užívání nezákonných prostředků ke zvýšení jeho produkce nebo ceny.

Za anabolika trest smrti
Pokud lidé konzumují clenbuterol ve zvýšené míře, mohou trpět svalovým třesem, závratěmi, bolestmi hlavy a žaludečními potížemi.

Podle čínských sdělovacích prostředků byl clenbuterol distribuován v osmi provinciích včetně Che-nanu, Šan-tungu a Ťiang-su. Znehodnocené maso prodávala i chenanská společnost Shuanghui Investment & Development Co Ltd, hlavní zpracovatel vepřového masa v zemi.

SKANDÁL S KONTAMINOVANÝM MLÉKEM

Čína v posledních letech bojuje s kontaminovanými potravinami, přičemž zřejmě největší skandál se týkal před třemi lety mléka pančovaného melaminem, po jehož požití zemřelo šest dětí a dalších téměř 300 tisíc onemocnělo.

 Čínu zaplavilo padělané víno

. Loni se Čína a Hongkong staly největšími konzumenty vín z Bordeaux, kde během uplynulých tří let navíc čínští investoři koupili několik vinic.

Mnoho bohatých Číňanů je ochotných utratit až 50.000 jüanů (více než 130.000 korun) za lahev Chateau Lafite Rothschild 1982 ze stejnojmenné bordeauxské vinice, která je v Číně nesmírně populární.

Na tento lukrativní trh už ovšem naskočili padělatelé a francouzské víno se stalo jednou z hlavních obětí sílící čínské lásky k tomuto lahodnému moku.

Padělky "jsou všude - od nejlevnějších po nejdražší", řekl Romain Vandevoorde, šéf vinařské importní firmy Le Baron.

Autoři: ,