Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další Putinův kritik záhadně onemocněl

Svět

  8:34
PRAHA - Odpůrci ruského prezidenta Vladimira Putina se obávají o život dalšího jeho významného kritika. Tentokrát jde o bývalého ruského premiéra a zastánce tvrdých ekonomických reforem, demokrata Jegora Gajdara, který byl hospitalizován při své návštěvě Irska minulý týden.

Jegor Gajdar foto: DMITRY LOVETSKYČTK

Opět, stejně jako v případě mrtvého exagenta KGB Litviněnka, jde o záhadné onemocnění - mluví se o úmyslné otravě. Podrobnosti o případu byly zveřejněny až včera. Většina Gajdarových kolegů z demokratického tábora ruské opozice se přiklání k tomu, že se stal obětí pokusu o atentát. Co se vlastně stalo? Gajdarovi se udělalo špatně 24. listopadu - den po smrti Litviněnka - po snídani v dublinské restauraci, kde představoval svou knihu „Smrt impéria - varování pro současné Rusko“. Začal zvracet krev a upadl do bezvědomí.

„Byl ve velmi těžkém stavu, lékaři se obávali o jeho život,“ řekla novinářům Gajdarova dcera Maria. Nyní se její otec již nachází na jedné z moskevských klinik a jeho stav se stabilizuje.

Podle přítele Gajdara a šéfa ruského energetického monopolu RAOES Anatolije Čubajse může jít o jakousi záhadnou sérii útoků na významné osobnosti, která začala zastřelením ruské novinářky a odpůrkyně Kremlu Anny Politkovské. „Energetický král“ Čubajs se domnívá, že se nejspíše jedná o realizaci komplikovaného scénáře státního převratu v Rusku. Gajdarovu otravu dává Čubajs do souvislosti i se smrtí Alexandra Litviněnka. Ten minulý týden podlehl v londýnské nemocnici otravě z ozáření radioaktivním poloniem 210.

Podle prezidenta Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů Alexandra Šochina otravy nápadně připomínají metody tajných služeb sloužících SSSR. Nyní jsou tyto demonstrativní případy podle Šochina možná výsledkem vnitřního konfliktu tajných služeb. Další možností je podle analytiků snaha znemožnit Putina v očích zahraničních investorů.

Vneposlední řadě se mnozí přiklánějí k Čubajsově teorii plíživého pokusu o státní převrat, ovšem de facto „zinscenovaný“, protože jeho cílem by nebyla změna v čele země, ale naopak zrušení voleb a setrvání Vladimíra Putina v nejvyšší funkci na další období. Přitom Čubajs nevyloučil, že sám Putin nemusí mít o akcích tušení.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat