Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další zabitý novinář. Vyfotil mrtvá těla po přestřelce drogových kartelů, následně jej zastřelili při honičce

Svět

  18:29
MEXICO CITY - Mexický novinářský fotograf Jaime Castaño Zacarías byl zavražděn poté, co nafotil snímky mrtvých těl, která ležela u cesty po přestřelce drogových kartelů. Jedná se už o devátého zabitého novináře v Mexiku za rok 2020. Fotografa zabil zatím neznámý pachatel, který Castaña pronásledoval z místa přestřelky.

Zavražděný novinář a fotograf Jaime Castaño Zacarías. foto: Twitter/Ruido en la Red

Mexický novinář dorazil na místo přestřelky dvou drogových kartelů ve městě Jerez, kde stále ještě ležela mrtvá těla obětí, ve středu ráno místního času. Udělal několik snímku místa činu a odjel na své motorce, uvádí server The Guardian. V tu chvíli ho začali sledovat ozbrojení muži, kteří ho po chvíli dojeli a zastřelili. Castaño svým zraněním na místě podlehl.

Když na místo dorazila policie, zjistila, že z novinářova fotoaparátu zmizela paměťová karta i se snímky místa činu. Ačkoliv vyšetřovatelé z oblasti Zacatecas, kde se incident odehrál, odmítli celý případ komentovat, ze zdrojů blízkých vyšetřování je patrné, že policie pracuje s verzí, že za vraždou fotografa stojí právě některý z místních drogových kartelů.

Podle zpráv z médií byl Castaño ve středu na cestě na místní radnici, protože měl jako fotograf pokrývat tiskovou konferenci radních. Při cestě narazil na mrtvá těla a proto se rozhodl, že zastaví a vyfotí je. Castaño se dlouhodobě věnoval dění na radnici města Jerez a pracoval pro server PrensaLibreMx, která se nijak nespecializuje na témata spojená s policií nebo kriminalitou.

Mexiko v čele žebříčku zavražděných novinářů

V Mexiku může být novinářské pokrývání zločinecké činnosti velmi nebezpečné, připomíná server The Guardian. Mexiko je nyní na první příčce žebříčku, který sleduje počet zavražděných novinářů za daný rok. Žebříček, s nímž přichází každoročně Mezinárodní federace novinářů (IFJ), Mexiko pravděpodobně letos ovládne počtvrté za posledních pět let.

Minulý měsíc byl například zavražděn novinář Israel Vázquez poté, co dostal od nejmenovaného zdroje tip, že by se v „drsné čtvrti“ města Irapuato v západním mexickém státě Guanajuato mohl skrývat pytel s uřezanými částmi lidského těla. Podle mezinárodních organizací obě vraždy ukazují, že v Mexiku je potřeba pro novináře vytvořit mnohem lepší podmínky, protože se ukazuje, jak doslova smrtelně nebezpečná jejich práce může být.

Podle každoroční zprávy IFJ za rok 2020 bylo zabito celkem 42 novinářů. První zprávu IFJ publikovala už před třiceti lety, tedy v roce 1990, tehdy za rok zemřelo 50 novinářů. Celkem se od roku 1990 počet zavražděných pracovníků zpravodajských a publicistických médií vyšplhal na 2658.

Autoři:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat